|
W Archiwum najdują się wszystkie newsy, które straciły już aktualność.
Wideo: Dzień Niepodległości - film | by Michał Modlinger [12.11.2004] | Prezentuje Wam film z Dnia Niepodległości na Bednarskiej. Tyle fajnych rzeczy się działo, że oddzielnie zrobiłem relację, a oddzielnie koncert.
UWAGA: Film w nowym formacie - Real Video (rm). Wymagany program można pobrać TUTAJ
[POBIERZ MATERIAŁ FILMOWY] (1919 pobrań) | 105 komentarzy |
Więcej Niepodległości! | by Julek Barszczewski/Ludwik [11.11.2004] | Tegoroczny Piknik Niepodleglościowy rozpoczął się o godzinie 17:00 Mazurkiem Dąbrowskiego. Funkcję konferansjera pełnił Szymon Kraszewski (uczeń z rocznika Komórkowców).
Na początku do sali starym trabantem (należącym do dyrektora Wróbla) wjechał Alek Temkin (laureat) i wygłosił na jego dachu arcyciekawy wykład o znaczeniu święta Niepodległości.
Następnie zaśpiewała piosenkarka podająca się za Violettę Willas, ale szybko wygoniły ją ze sceny zespoły "Słoneczne Chłopaki" i "Texas Free Rangers".
Pierwsze klasy liceum pokazały scenki na zadane tematy: o rzucaniu w obywateli warzywami, o operacji wycięcia brukselki, o odkrywaniu swojego warzywnego "ja". Później przyszła kolej na najważniejszą część programu - przedstawienia nowych nazw klas. Klasa Marty Makowieckiej rozwiesiła sznurek z przyczepionymi kształtami wyciętymi z papieru. Będzie nazywać się Bielizna. Druga scenka należała do klasy Doroty Fiett. Przygotowali film w technologii flash - rebus, którego rozwiązaniem okazało się być słowo Karagana. Klasa Tytusa Izdebskiego wyszła na scenę w strojach z lat sześćdziesiątych i zaczęła tańczyć. Była to Klawa Prywatka. Czwarta scenka, klasy Iwony Tomaszewskiej, nawiązywała do serialu "Słoneczny Patrol". Ich nazwa to Carmen Electra. W tym czasie w sali Klawej Prywatki wybuchł pożar. Pół ściany spłonęło, ale na szczęście uczniowie w porę ugasili go przy pomocy gaśnicy.
Następnie wszyscy odśpiewali na stojąco Hymn Polski przy akompaniamencie Kuby Mikoszewskiego i Bartka Borowca, grających na gitarach elektrycznych. Podczas półgodzinnej przerwy można było kupić konfitury i przetwory domowej roboty.
Po jej zakończeniu kilka par z liceum w strojach dworskich odtańczyło Menuet. Następnie odbył się Pokaz Mody, a raczej zwierzęcych przebrań. Później konkurs filmowy, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Tematem filmów była "Wizja przyszłości". Największe oklaski otrzymał film GalMok o życiu w centrum handlowym (2. miejsce) oraz film Mięso, opowiadający o zniewoleniu mężczyzn na skutek działania Obcych (1. miejsce).
W konkursie recytatorskim wystąpiło pięć osób. Największe brawa otrzymał dyrektor Jan Wróbel, zdobywca pierwszego miejsca, który zarapował fragment "Dziadów". W nagrodę otrzymał 1000 impulsów do ksero. W międzyczasie odbywał się też konkurs fotograficzny, w którym pierwsze miejsce otrzymali Kuba Burakiewicz, Zosia Chylak i Jędrek Sokołowski.
Na zakończenie zagrały zespoły: Disco-polowy "Słoneczne chłopaki", Synergia - zespół Kuby Mikoszewskiego oraz Riverbed. | 88 komentarzy |
Ostatnia Rada | by Julek Barszczewski (źródło: Ania Gumowska/rasz.edu.pl) [10.11.2004] | We wtorek na Raszyńskiej poraz ostatni zebrała się Rada Szkoły obecnej kadencji. Pani Magda Micińska ku powszechnej uciesze zapewniła, że wszytko działa. Na poprzednim posiedzeniu zadecydowano o przekazaniu w ręce Rady pieniędzy przeznaczonych w budżecie szkoły na imprezy. Tym razem zastanawiano się, jak podzielić pieniądze, by w przyszłości nowa Rada nie miałaz tym problemów.
W poniedziałek rano uczniowie mogli zobaczyć pierwsze plakaty wyborcze, a już we wtorek Rada Szkoły wystosowała do Sądu pozew trzem osobom w sprawie niszczenia plakatów jednego z kandydatów. Oskarżonych złapano podobno na gorącym uczynku. | 13 komentarzy |
Vroobel online! | by Karol Augustin/bednarska.edu.pl [07.11.2004] | Chat właśnie zakończył się. Rozmowa trwała półtorej godziny. Poniżej dostępny zapis całości.
[przeczytaj log]
Nastepne spotkanie na IRCu planowane na wtorek za tydzień na godzinę 20:00.
W poniedziałek (8.11.04) o godzinie 20 gościem
oficjalnego chatu bednarskiej.edu.pl będzie Pan Dyrektor Jan Wróbel. Wszystkich serdecznie zapraszamy do zadawania pytań i dyskusji!
Z chatem można się również połączć przez program IRCowy (#bednarska). | 32 komentarze |
Ruszyły Wybory 2004 (na Raszyńskiej) | by Ludwik [06.11.2004] | Oto informacje na temat tegorocznych wyborów nadesłane przez Komisję Wyborczą Terytorium Raszyńska:
Już od 03.XI można zgłaszać kandydatury oraz zbierać podpisy na formularzach dostępnych w Sekretariacie Liceum (na drugim piętrze). Również w Sekretariacie Liceum należy je (uzupełnione) składać.
Kalendarz wyborczy prezentuje się następująco:
-Od 3 do 19 XI zgłaszanie kandydatur do poszczególnych Władz.
-Od 3 do 23 XI kampanie wyborcze Kandydatów.
-Wiec Wyborczy: 23 XI (wtorek) w czasie 2 i 3 lekcji.
-Cisza wyborcza od 24 XI.
Uczniowie oraz Nauczyciele będą mogli głosować w dniach 24 – 26 XI WYŁĄCZNIE na dłuższych przerwach, czyli między 4 i 5 lekcją (12 -12:15) oraz 5 i 6 lekcją (13 -13:30). Rodzice będą mogli głosować we wtorek 23.XI w czasie zebrania.
Z wyborami połączone będzie referendum w sprawie rozkładu przerw.
Komisja Wyborcza 2004:
Ania Gotowska
Magda Micińska
Michał Pawelczyk | 42 komentarze |
Liga Szkolna tuż, tuż... | by craad [06.11.2004] | Już w czwartek (11 listopada) rusza druga część rozgrywek ligowych Raszyńskiej. Tego dnia zmierzą się zespoły:
- Mokre Bobry - drużyna Janka Banacha, z potężnym obrońcą: Romanem Bąkiem. Na ataku Janek ustawił dwójkę reprezentantów naszej szkoły - Bartka Kostika i Wiktora Wojciechowskiego, dostępu do bramki "Mokrych Bobrów", poza Romanem Bąkiem, będzie bronił Andrzej Dyśko. Niestety nie zagra sam kapitan (J. Banach). Leczy on kontuzję nogi.
"Mokre Bobry" to niepokonany jak dotąd zespół i to on ma największe szanse na zdobycie pierwszego miejsca...
- Smukłe Łosie - team Krzysia Pacewicza, który wraz z kolegami będzie chciał potwierdzić dobrą formę. W tej drużynie gra jeden z najlepszych obrońców "KG" (Kei'Ji), to on ma za zadanie powstrzymywać ataki napastników. Pomagać mu będzie mało jeszcze znany wśród piłkarzy Raszyńskiej: Michał Szurgociński.
- Goonis - ostatnio nie zachwycili, ale teraz nie będą musieli grać w czwórkę, bo Adam Duran(obrona) nie ma zamiaru zaspać. "Goonisy" mają mocny atak w postaci dwóch przyjaciół Filipa Opani i Mateusza Parysa. To oni celują właśnie w drugie miejsce na podium... Powodzenia!
- Wieża Ciśnień - dowodzona przez doskonołage technika i wodza - Jakuba Andrijewa, który ze swoimi "podwładnymi" sprawił wszystkim niemałą niespodziankę swoją dobrą grą. Za swój cel postawili sobie wyprzedzenie w tabeli co najmniej czterech drużyn.
- Drym Tym - zespół, który nie błysnął ostatnimi czasy. Jednakże teraz do drużyny powróciły dwie gwiazy: Adam Wyszkowski i Karol Łaczkowski "Bagirra". Jednak to nie wszystko! Po kontuzji, do formy powrócił napastnik(jakich mało!) Tomasz Krupski "Sprotek, Tomasso, Raka". To właśnie on chce strzelić niepoliczalną liczbę bramek. Jego pozycyjny towarzysz Łukasz Krupski, również chce być łowcą bramek. Ale to nie wszystko! Do tego "Tymu" dołączy były wicemistrz mokotowa - Jedrzej Malko. W tym składzie mogą sprawić niemałą niespodziankę...
- Lamus Team - licząca ponad trzydziestu zawodników drużyna, gra żeby grać dla przyjemności(a to jest najważniejsze!). Jak sama nazwa wskazuje nie spodziewają się zbyt wysokiego miejsca...
- Latające Wiewióry - jak poinformował kapitan wiewiór - Ahmed Sarakajew: - nie wystąpimy, bo prawie wszyscy gdzieś wyjeżdżają...
A szkoda...
I to już wszystko co wiem o tych drużnach (niestety). A Wam pozostaje tylko czekać do czwartku... | 43 komentarze |
Pożytek ze szkoły | by Krzyś Sikora/rasz.edu.pl [04.11.2004] | Postanowieniem sądu z dnia 26 października 2004 został zarejestrowany nowy statut Towarzystwa Przyjaciół I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, a Towarzystwo uzyskało długo oczekiwany status organizacji pożytku publicznego. Od teraz każdy, kto chce wspomóc nasze szkoły może przekazywać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Towarzystwa. Pierwsza okazja już wkrótce (do 30 kwietnia 2005). Zachęcamy! | 13 komentarzy |
Więcej niepodległości! | by Jan Wróbel [03.11.2004] | Zapraszam Bednarszokowców: Raszowych, Bednowych, Absolwentowych etc. na Święto Niepodległości.
Pamiętam rok, w którym po raz pierwszy wprowadzono na Bednarskiej - przy licznych obawach - patriotyczne święto. Przesądził zapał Kuby Bieleckiego ps. "Słoń". Wygłaszałem patriotyczne przemówienie i biłem w bęben narodowy (dosłownie - wybijałem rytm Mazurka Dąbrowskiego na jakimś ogromnym sprzęcie bębniącym). Ach, młodość!
Wzruszony oczekuję wszystkich przyjaciół, a choćby i kolegów Szkół, by nie uwiądła piękna tradycja.
10 listopada, godz. 17.00, na Bednarskiej (róg, nomen omen, Dobrej). | 21 komentarzy |
Rada Szkoły o... wyborach, pinkiku, koncercie i cudzych bednarach | by Julek Barszczewski [28.10.2004] | W czwartek, 28 października zebrała się Rada Szkoły Raszyńskiej. Za niecałe 3 tygodnie odbędą się wybory do demokratycznych władz Szkoły, więc na początku omówiono ten temat. Termin głosowania ustalono na dni 23 - 26 listopada, jednak inaczej niż w poprzednich latach będzie można głosować wyłącznie na długich przerwach (13:00-13:30). Rodzice będą głosować podczas zebrania 23 listopada. Osoby nieobecne w tych dniach w Szkole będą mogły oddać swój głos wysyłając e-mail do komisji wyborczej, w której skład będą wchodzić Michał Pawelczyk, Magda Micińska oraz Ania Gotowska.
Z wyborami postanowiono połączyć zarządzone przez Sejm referendum w sprawie rozkładu przerw.
W związku z brakiem bednarów w kasie Rady Szkoły powstał pomysł, aby odebrać banknoty bednarowe Radzie Terytorium Bednarska, która po zawieszeniu systemu bednarowego przez Sejm i tak nie będzie ich już potrzebować. Jednak minister finansów, Paweł Dziedzic oświadczył, iż Bednarska na pewno się na to nie zgodzi.
Mówiono też o Pikniku Niepodległościowym. Jego tematem będą Dziady. Odbędzie się 10 listopada o godzinie 17:00, a wraz z nim różne konkursy - filmowy, recytatorski, improwizacji, fotograficzno-plastyczny i konkurs na przebranie.
Na posiedzenie przyszło dwóch przedstawicieli szkoły przy ulicy Bonifacego 21 na Sadybie. Ta szkoła organizuje koncert na rzecz szpitala w Biesłanie, lecz nie ma odpowiedniej sali, aby go zorganizować. Koncert odbędzie się więc w u nas. Jego głównymi atrakcjami będzie iluzjonista, perkusja, różne zespoły, a powstał też pomysł, aby zagrali Jacek Kleyff oraz Kuba Mikoszewski, ale jeszcze nie uzyskano ich zgody. Zorganizujemy również kawiarenkę i wspólnie będziemy zbierać pieniądze. Koncert ma się odbyć w sobotę, 6 listopada od godziny 16:00 do około 20:00. Sześćset biletów w cenie 5 zł będzie sprzedawane w wielu warszawskich szkołach.
Następna posiedzenie Rady Szkoły odbędzie się 9 listopada o godzinie 17:30.
Aktualizacja: Opisywany koncert został odwołany przez organizatorów z powodów finansowych. Biletów miało być sprzedanych 600 po 5zł, co daje 3000zł, a sama scena kosztowała by około 4000zł. | 36 komentarzy |
Marszałek na emigracji | by Ludwik [28.10.2004] | Publikowaliśmy listy pana Krzysia Sikory z Anglii oraz Oli Bikont i Tijany Śliżewskiej z Ameryki. Teraz nadszedł czas na listy Andrzeja "Lobelia" Kozickiego z Izraela.
Lobelio jest członkiem naszej redakcji, marszałkiem sejmu RSOT, absolwentem z rocznika Szarańcza i znawcą tematyki żydowskiej. Obecnie przebywa na stypendióm w Izraelu (dlatego nie mógł poprowadzić ostatniego posiedzenia Sejmu Szkolnego). Jego relacje z tamtąd będziemy publikować co drugi dzień aż do wyczerpania zapasów ;).
[Odciek pierwszy: Lotnisko] | 33 komentarze |
Gimnazjalni absolwenci | by Ludwik [27.10.2004] | Po poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu liczebność stanu absolwenckiego zwiększyła się. Nie należą do niego już tylko absolwenci liceum, ale również ci którzy ukończyli gimnazjum, a nie kontynuują nauki w jednym z naszych liceów. Takie osoby stały się pełnoprawnymi obywatelami Rzeczpospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów i mogą startować w wyborach do władz Szkoły ze stanu absolwenckiego.
Pomysł ten nie budził wśród posłów kontrowersji, bardzo szybko przeprowadzono głosowanie w którym tylko jedna osoba opowiedziała się przeciw. | 38 komentarzy |
Przepraszam, o której obiad? | by Ludwik [26.10.2004] | Kiedy mają odbywać się przerwy i ile powinny trwać? Długo nad tym problemem zastanawiali się posłowie, podczas wczorajszego i poprzedzającego je posiedzenia.
Kasia Jasińska, przewodnicząca powołanej poprzednio komisji ds. rozkładu przerw i inicjatorka zmian, nie stawiła się na tym posiedzeniu. Nie przekazała również wyników sondy, której przeprowadzenie zlecił Sejm. Przekazała za to dwa projekty nowego rozkładu przerw. Drugi, który zakładał trzydziestominutową przerwę po czwartej lekcji i piętnastominutową po szóstej nie spotkał się z zainteresowaniem posłów. Natomiast projekt pierwszy, według którego pozostała by piętnastominutowa przerwa po czwartej lekcji, ale zamiast przerwy obiadowej pojawiła by się dwudziestopięciominutowa przerwa po lekcji szóstej poparło dużo osób. Posłanka Krystyna Starczewska zebrała padające argumenty za:
-Bloki przedmiotowe nie są rozbijane długimi przerwami.
-Przerwa obiadowała około godziny czternastej jest zgodna z fizjologią człowieka w naszej szerokości geograficznej.
-Po szóstej godzinie lekcyjnej zmęczenie jest większe niż po piątej, więc długa przerwa jest bardziej potrzebna.
-Ósma lekcja odbywa się w pełnym wymiarze (obecnie trwa od 15.20 do 16.00, czyli tylko czterdzieści minut).
Poseł Kacymirow dołączył do tego spostrzeżenie, że osoby mające sześć lekcji będą kończyć zajęcia o dwadzieścia minut wcześniej.
Oponował Krzyś Pacewicz, który przewiduje problemy z nauczeniem się nowego rozkładu. Posunął się nawet do stwierdzenia, że z nowymi dzwonkami problemu nie będą mieć dopiero roczniki, które przyjdą w kolejnych latach. Z kolei siostry Bikont zgłaszały swoje wątpliwości co do dwudziestopięciominutowej długiej przerwy. Przekonywały, że czasem wychodzi się na dużej przerwie ze szkoły (żeby zjeść, załatwić coś czy pospacerować) i dwadzieścia pięć minut może być czasem za mało.
Posłowie nie chcąc nikogo skrzywdzić przegłosowali referendum, które prawdopodobnie odbędzie się razem z wyborami do władz Szkoły. | 58 komentarzy |
Nie będzie bednarów! | by Ludwik [26.10.2004] | System bednarowy, uważany za jeden z symboli Bednarskiej, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Szkolnej został na Terytorium Bednarska zawieszony. Ogłoszono również abolicję bednarową. Obie decyzje nie dotyczą Raszyńskiej.
Propozycję takiego rozwiązania wnieśli Premier i Minister Finansów z Rady Szkoły Bednarskiej. Twierdzili, że bednar stracił zaufanie społeczne i cały system przeżywa drastyczny kryzys. Przedstawili statystyki, według których na Bednarskiej tylko dwanaście spośród dwustu zobowiązanych do tego osób zapłaciło czesne bednarowe, choć uczniowie często nie odbierają od pracodawców należnych sobie sum. Mówili również o zbyt małej ilości prac oraz banknotów w kasie Szkoły. "Gdy obejmowaliśmy nasze funkcje w budżecie państwa nie było żadnych bednarów. Funkcjonowanie systemu zależało tylko od tego czy obywatele zechcą nam je oddać w postaci czesnego bednarowego. Nie zechcieli." - tłumaczył premier Jaś Piotruś Laskowski.
Taka sytuacja została nazwana przez posłankę Annę Dzierzgowską nieposłuszeństwem obywatelskim - sygnałem od społeczeństwa, który trzeba uszanować. Niektórzy twierdzili jednak, że nie chodzi o nieposłuszeństwo obywateli, lecz władzy. Radę Szkoły oskarżono o niewystarczające ściąganie długów bednarowych, nie zapewnienie płatnych prac i złą politykę informacyjną. Przypomniano również, że ponad rok temu Sejm zlecił Radom Szkoły wydrukowanie nowych wzorów bednara co uzupełniło by braki w kasie. Do tej pory tego nie uczyniły. Pojawiły się nawet głosy oskarżające o świadome sabotowanie systemu bednarowego Premiera i Ministra Finansów, którzy już podczas kampanii wyborczej deklarowali chęć zniesienia go. Niezależnie ile jest w tych zarzutach prawdy, są oni od wczoraj prawdopodobnie jedynymi członkami demokratycznych władz Bednarskiej obecnej kadencji, którzy zrealizowali choć część swoich obietnic wyborczych. Premier Jaś Piotruś potwierdził niedociągnięcia w działaniu Rady, posunął się nawet do stwierdzenia, że nie jest właściwą osobą na stanowisku premiera. "Jestem człowiekiem bardziej od gadania niż od działania" - stwierdził.
Zaniepokojona była dyrektor Krystyna Starczewska. Choć, jak przyznała, nigdy nie była entuzjastką bednarów to uważa obecną sytuacją za smutną. W jej wypowiedzi pojawiło się nawet zwątpienie w ogóle w nasz system Demokracji Szkolnej - "Znosimy bednary, bo uczniowie je olali, ale przecież olali i wyroki sądowe [w sprawach o długi bednarowe]. Może zlikwidować i Sąd żeby się nie ośmieszał? A może i Sejm? Proponuję żeby pójść dalej, to znaczy zawiesić cały system demokracji szkolnej na rok i zobaczyć czy da się to jakoś odbudować". Formalnie zgłosiła jednak jedynie wniosek o zawieszenie systemu bednarowego również na Raszyńskiej, bo jej zdaniem jego istnienie tylko na jednym z dwóch terytoriów zaszkodziło by ich integracji. Później jednak wniosek wycofała do czasu konsultacji z uczniami.
Nie wszystkim udzielił się smutek pani Starczewskiej. Informacja o przegłosowaniu zawieszenia systemu bednarowego została przyjęta śmiechem i oklaskami. | 70 komentarzy |
Czy mozna miec ksero za darmo? | by Hobbit&Regis [24.10.2004] | Najnowszy film pt. Czy można mieć ksero za darmo?, będący owocem współpracy Hobbita i Regisa, już dostępny! Autorzy postanowili odpowiedzieć na wyjątkowo aktualne, tytułowe pytanie. W filmie wzieli udział: Aleksander Temkin, Duszan Almonkari, Michał Gintowt i Grzegorz Kołodko. Zapraszamy! | 27 komentarzy |
Okiem wygnańca | by Ludwik [23.10.2004] | Nowy Zarząd objął rządy w szkole, w której w ramach posiadanych środków wszystkie niezbędne remonty zostały wykonane, nienajgorzej zaopatrzonej w sprzęt i z oszczędnościami ponad 400 tys. i na dodatek w której od 2 lat nie było podwyżki czesnego. Tak twierdzi była dytrektor ds. finansowych naszych Szkół pani Magda Nowicka, która w reakcji na opisane na "BednarSzoku" spotkanie nowego Zarządu z rodzicami napisała jak z jej punktu widzenia wygląda sytuacja finansowa Szkoły. [Przeczytaj >>>] | 118 komentarzy |
Postawieni pod ścianą | by Ludwik [22.10.2004] | 790 złotych. Tyle od listopada będzie wynosić czesne za szkołę. W planach kolejna podwyżka. 850 złotych od marca. Zarząd długo przedstawiał tragiczną sytuację szkolnego budżetu zanim odważył się przedstawić te liczby na spotkaniu z rodzicami.
"Dziś będziemy mówić przede wszystkim o sprawach trudnych" - zapowiedziała na wstępie przewodnicząca Zarządu Irena Dzierzgowska. Głównym punktem zebrania było zaprezentowanie bilansu wpływów i wydatków za poprzedni rok szkolny i prognoz na rok bieżący. W zeszłym roku do kasy wpłynęło 7 976 400 zł, a wydaliśmy 8 756 500 zł czyli o 780 100 zł więcej. "To że szkoła nie ma długów jest tylko wynikiem tego, że wykorzystała rezerwę" - poinformowała przewodnicząca dodając, że "teraz nie ma już ani złotówki rezerwy", choć kilka lat temu, gdy finansami zajmowała się pani Małgorzata Malanowska, ta miała wynosić około 1 000 000 złotych. Na ten rok zaplanowano większe wpływy - 8 215 600 zł i mniejsze wydatki - 8 214 600 zł. Z tego 3 392 600 zł mają wynieść wydatki na Bednarskiej, 3 174 400 zł w gimnazjum na Raszyńskiej, a 1 646 600 zł w liceum na Raszyńskiej, 1 000 zł ma pozostać jako rezerwa. Jednak liceum na Raszyńskiej ma w bieżącym roku zarobić o 70 300 zł mniej niż wyda. "Pierwszy rok działania tej szkoły będzie dofinansowany, ale naszym celem jest żeby w przyszłych latach każda ze szkół sama na siebie zarabiała. Nie wykluczamy tu wprowadzenia różnych czesnych" - wytłumaczył Jerzy Lisiecki, skarbnik Zarządu. Jedynie ta szkoła ma przewidziane w tym roku pieniądze na zakupy środków trwałych (np. sprzęt komputerowy i inne przedmioty długiego użytkowania) - 79 600 zł. W poprzednim roku Szkoły wydały w sumie na ten cel 314 600 zł (14% budżetu). Obcięto też fundusz remontowy. W zeszłym roku wynosił w sumie 607 700 zł, w tym tylko 24 000 zł (0,3% budżetu). "Nie wiem czy to nie jest suma za mała, ale jesteśmy postawieni pod ścianą. Nie mamy środków na remonty w tym roku" - przyznał Jerzy Lisiecki. Wydatki bieżące pozostaną na porównywalnym poziomie: w zeszłym roku wynosiły 1 428 400 zł, w tym będą wynosić 1 282 700 zł. Choć w tej kategorii mieszczą się takie wydatki jak czynsz (343 000 zł) oraz opłaty za wodę i prąd (195 000 zł), to i tak najdroższa okazała się ochrona i na drugiej pozycji ksero. Na poziomie czterech procent budżetu pozostawiono stypendia dla uczniów (358 600 zł w roku ubiegłym i 351 800 zł w bieżącym). Z 68% do 79% wzrósł fundusz na pensję dla pracowników szkoły (5 976 600 zł w roku ubiegłym, 6 476 500 zł w bieżącym). Jednak podwyżki płac mają być symboliczne (średnio 68 groszy za godzinę lekcyjną). Jak cały czas podkreślał Zarząd - na więcej nie ma środków. Wprawdzie w tym roku jest o 85 uczniów mniej, ale klas pozostało mniej-więcej tyle samo, więc nie przełoży się to na mniej godzin lekcyjnych, a co z a tym idzie wyższe stawki godzinowe. "Mniej uczniów nie znaczy, ze zmniejszył się popyt na naszą Szkołę. Przeciwnie, mamy dziesiątki podań" - podkreśliła dyrektor Starczewska. W zestawieniu za zeszły rok znalazła się pozycja "odprawa" opiewająca na 71 600 zł (1% budżetu). Rodzice zostali poinformowani, że chodzi o pojedynczą odprawę dla byłej już dyrektor finansowej, która nie tak dano zrezygnowała z pracy w naszej szkole.
Po przedstawieniu tych danych Zarząd jeszcze raz podkreślił trudną sytuację finansową. "Zostaliśmy zmuszeni do cięć wszędzie. Nie widzimy innej możliwości na dalsze funkcjonowanie Szkoły niż podjęcie kroków związanych z podwyżką czesnego. Nie jest tak żeby Szkoła miała zagrożoną płynność, ale jeśli byśmy nie podwyższyli czesnego taka sytuacja może nastąpić za 4 - 5 miesięcy. Proszę nam wierzyć - rzeczywiście nie było innej rady" - mówiła przewodnicząca Zarządu. Choć informacje o nowych stawkach czesnego wywołały wśród rodziców zbiorowy jęk, to już wkrótce potem wypowiedź jednej z mam, że "wobec przedstawionych liczb jest to bardzo, bardzo niska podwyżka" została przyjęta oklaskami.
Zastanawiano się jak można zwiększyć przychody. Planowane wpływy z czesnego (z wliczonymi dwoma podwyżkami) to 6 301 100 zł, reszta to dotacje państwowe i darowizny. Gdy TPSLO zostanie organizacją pożytku publicznego będzie można przekazywać mu 1% swoich podatków, co będzie dodatkowym źródłem wpływów. Zaapelowano do rodziców o szerokie rozpowszechnienie informacji o takiej możliwości. Innym źródłem dodatkowych dochodów może być wyższa ściągalność czesnego. W zeszłym roku wynosiła ona 95%, na ten rok zaplanowano 97%, ale jak poinformował Jerzy Lisiecki Zarząd jest "zdeterminowany żeby doprowadzić do 100%". W tym celu opracował kilkanaście sposób na lepszą ściągalnośc opłat, ale nie zamierza stosować tych najdrastyczniejszych. Wśród pomysłów jest między innymi podpisywanie przez wszystkich rodziców weksli, które były by wykorzystywane w wypadku zaprzestania płacenia oraz zgoda rodziców na comiesięczne obciążanie przez Szkołę ich kont bankowych (sposób popularny np. przy płaceniu rachunków telekomunikacyjnych). Szkoła liczy też na sponsorów. Pod nazwą "przyjaciele szkoły” uruchomiono możliwość płacenia czesnego w wysokości 1 000 zł lub 1 500 zł.
Z sali padały szczegółowe pytania dotyczące finansów w poprzednik roku, jednak Zarząd, którego kadencja zaczęła się na początku października, nie potrafił na większośc z nich odpowiedzieć. Tłumaczył, że poprzedni Zarząd nie przekazał nowemu żadnych informacji, co stawia ten drugi we trudnej sytuacji. "To odchodzący Zarząd powinien rozliczyć się ze wszystkiego cokolwiek robił" - stwierdziła przewodnicząca nowego Zarządu. Obecni na sali członkowie poprzedniego Zarządu utrzymywali z kolei, ze nie poproszono ich o żadne informacje ani spotkanie z nowymi władzami.
"Proszę pamiętać, że już za kilka dni należy zapłacić podwyższone czesne za listopad" - zakończył spotkanie z rodzicami Zarząd. | 93 komentarze |
Wolne miejsca w drugich klasach liceum! | by Jan Wróbel [21.10.2004] | Są wolne miejsca dla kilku nowych uczniów w drugich klasach na Bednarskiej!
Test kwalifikacyjny dla kandydatów w czwartek 28 października, godz. 16.15, na Bednarskiej.
Przed przystąpieniem do testu należy wypełnić w sekretariacie Szkoły krótką Deklarację (codziennie w godzinach 8.15 - 16.00, albo w środę 27 X od 8.15 do 17.00).
| 12 komentarzy |
Zgromadzenie w wersji mini | by Ludwik [21.10.2004] | Wczoraj odbyło się zwołane na prędce Walne Zgromadzenie Towarzystwa Przyjaciół ISLO. Przybyło około 80 członków Towarzystwa, co przy ponad 220 osobach na Zgromadzeniu odbywającym się 5 miesięcy wcześniej jest liczbą niewielką, ale też tematyka spotkania była tym razem czysto formalna.
Towarzystwo stara się o zatwierdzenie przez sąd nowego statutu, który czynił by je organizacją pożytku publicznego. Walne Zgromadzenie (jako jedyne władne do tego ciało) musiało przegłosować w tym dokumencie dwie zmiany, których zażądał sąd. Po pierwsze decyzje niezastrzeżone dla innych władz Towarzystwa będzie mogło podejmować tylko Walne Zgromadzenie, a nie jak chciało wcześniej Zarząd. Po drugie okazało się, że w organizacjach pożytku publicznego nie można łączyć funkcji kierowniczych i stanowisk w Zarządzie. W związku z tym przewodniczący rady dyrektorów nie będzie mógł głosować na posiedzeniach Zarządu, pozostanie mu tylko głos doradczy.
Po przegłosowaniu tych zmian Zgromadzenie zakończono.
Danych o sytuacji pogodowej brak. | 3 komentarze |
Przebudzenie Rady | by Ludwik [18.10.2004] | Otrzymaliśmy od premiera Bednarskiej Jasia Piotrusia Laskowskiego następujące oświadczenie:
Rada Szkoły Bednarskiej zebrała się w zeszłą środę i prazeszłą, a i w najbliższą się zbierze, i zdopingowana przebijającą tu i ówdzie krytyką przystąpiła do działań.
Postawiliśmy pytanie o przyczyny cały czas pogłębiającego się, wciąż niepowstrzymanego, regresu życia społecznego w szkole. Stwierdziliśmy rzeczy nienowe:
1. za dużo godzin, za dużo godzin, za dużo godzin. Ani uczniowie, ani nauczyciele nie są w stanie zaktywizować się, kończąc zajęcia obowiązkowe o 16. Stąd kryzys fakultetów, brak aktywności społecznej, ograniczenie życia szkolnego wyłącznie do lekcji. Interpelujemy do układających plan, co stało się z ustawą sejmową. Popiera nas Rada Programowa.
2. Agata Stryjek mówiła, a reszta Rady (w każdym razie obecna reszta Rady) zgodziła się z nią, że program naszej szkoły staje się coraz bardziej archaiczny. Nie mówimy o kulturze współczesnej, o przekazie medialnym, o reklamach. Nie przygotowujemy do życia we współczesnym świecie, nie rozmawiamy o tym, co dzieje się wokół nas, o relacjach społecznych. Krótko mówiąc został nam erudycyjny przekaz wiadomości o średniowieczu i renesansie. Czas na dyskusję i zmiany!
3. Szwankuje przestrzeń społeczna w naszej szkole. Hall jest pusty i - co tu mówić - okafelkowany. Potrzeba foteli, kanap, pufów, stolików. Kłopot jest z pieniędzmi, ale dyrektor Wróbel polecił zrobić plan i kosztorys wyposażenia hallu. Jakim chce go widzieć (nie dyrektora, hall) społeczność szkolna - tego się chcemy dowiedzieć. Contact: Agata, Jaś-Piotr, Mikołaj Doroszewski, albo którykolwiek inny/a minister/stra [polecamy również komentarzy w naszym serwisie - przyp. BednarSzoku].
4. Dyrektor Wróbel chce sportu narodowego Bednarskiej, wspólnych emocji, rywalizacji. Proponuje szermierkę. Pytamy o wolę społeczeństwa. Pytamy eksperta o koszty i możliwości. Kontakt: j.w.
No i wreszcie - zgodnie z tym, co napisał Bednarszok - Rada przyjęła projekt ustawy o zawieszeniu systemu bednarowego na Bednarskiej. Uzasadnienie na Bednarszoku.
Kreślę się z szacunkiem.
Wygląda na to, że Rada Szkoły wreszcie się przebudziła, zaczeła dostrzegać problemy, które od dłuższego czasu trapią społeczność Bednarskiej i ma wolę ich rozwiązania. To optymistyczny sygnał. Dlaczego jednak terminy jej posiedzień, nawet tych poświęconych odbudowie demokracji szkolnej i aktywizacji społeczności, nadal nie są tej społeczności przekazywane co jest jawnym złamaniem szkolnego prawa? | 53 komentarze |
Posłowie zajmą się... demontażem systemu bednarowego | by Ludwik [17.10.2004] | Jak już pisaliśmy ponowna próba zebrania się Sejmu Szkolnego zostanie podjęta w poniedziałek 25 października o godzinie 17.30 na Bednarskiej. Posłowie mają się zająć:- Zmianą ustroju Sądu Szkolnego. Sędzia Beata Krajewska zaproponowała żeby kadencja każdego sędziego trwała dwa lata, a co roku wybierano tylko połowę z nich. Dzięki temu razem pracowali by sędziowie nowo wybrani i ci bardziej doświadczeni. Zdaniem wnioskodawczyni ma to zapewnić ciągłość pracy Sądu. Sejm miałby również wybrać sześciu sędziów, których obecna kadencja została by przedłużona do dwóch lat.
- Zmiana rozkładu przerw. Sejmowi zostaną przedłożone dwa projekty. Według pierwszego pozostała by 15 minutowa przerwa po 4 lekcji, ale zamiast przerwy obiadowej pojawiła by się 25 minutowa przerwa po lekcji szóstej. Według drugiego projektu po czwartej lekcji następowała by 30 minutowa przerwa, a po szóstej przerwa 15 minutowa.
- Zawieszenie systemu bednarowego na Terytorium Bednarska. Pomysł nie jest nowy, ale tym razem zgłosili go premier i minister finansów tego Terytorium! System Bednarowy został by zawieszony już w tym roku wraz z opłatami za rok ubiegły. Według projektu Rada Szkoły byłaby zobowiązana przygotować "plan odrodzenia idei prac społecznych". Interesujące jest uzasadnienie tego pomysłu napisane przez ludzi, którzy byli i są zobowiązani dbać o kondycję systemu bednarowego.
| 20 komentarzy |
Galapagos zza kulis | by Ludwik [17.10.2004] | "Po otrzęsinach cała klasa (jeszcze 1E) wpadła do klasy, aby się przebrać do Tempanonu czy jakoś tak. Pomysł był taki, żeby każdy był na niebiesko lub biało, ale mało osób się do tego zastosowało. Oprócz koloru ubrań wszyscy musieli być boso. Nie wiem dlaczego tak miało być, ale wydaje mi się, żeby się nogi nie ślizgały czy coś podobnego." - to fragment spisanego na gorąco felietonu-sprawozdania z otrzęsin Julka Barszczewskiego z klasy Galapagos. Rok temu mogliście przeczytać o otrzęsinach z punktu widzenia otrząsanego Zraszacza w tekście Finki z Pastwiska, dziś podobny tekst tyle że przedstawiciela Muminków. [Przeczytaj >>>] | 8 komentarzy |
Witamy Muminki | by Ludwik [17.10.2004] | Przedstawienia nazw klas, tympanony, król Marek Górnicki, przeróżne próby, bałagan i zamieszanie - tegoroczne otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum i liceum na Raszyńskiej przebiegały w pełni zgodnie ze szkolną tradycją.
Klasy licealne otrząsane były przez Króla (brawurowa rola Marka Górnickiego) przed publicznością w sali gimnastycznej. Poddano je rozmaitym próbom nawiązującym do tegorocznej tematyki pikniku - Alicji w Krainie Czarów. Wszystkie klasy musiały przejść przez specjalnie ustawioną na scenie króliczą norę, zbudować ze swoich ciał postać oraz dom dla białego królika, usiąść sobie w kółku na kolanach z filiżankami w ręku i odgadnąć rebus, którego rozwiązaniem było hasło "Marek Górnicki". W tym samym czasie klasy gimnazjum odbywały w innej części szkoły skrytą procedurę swoich otrzęsin. Uczniowie musieli między innymi odpowiedzieć na pytania sprawdzające wiedzę o Szkole (doszły nas słuchy, że układający pytania uważają "BednarSzok" za "internetowe forum Szkoły". Protestujemy, jesteśmy "Niezależnym Serwisem Informacyjnym"! ;).
Później wszyscy wrócili do sali gimnastycznej żeby przedstawić swoje wersje tympanonu z budynku szkoły przy ulicy Bednarskiej. Największe zainteresowanie wzbudziła wersja klasy IM, która rozwinęła ogromne zdjęcie tympanonu na szerokość całej sali gimnastycznej (dziecko właściciela drukarni wielkoformatowej w klasie) umieszczając własne głowy w miejscach twarzy przedstawionych na nim postaci oraz ruchoma scenka klasy IE akompaniowana na żywo muzyką graną na gitarze elektrycznej.
Na koniec pozostawiono najważniejszą cześć imprezy, czyli przedstawienie nazw klas. Od wczoraj klasa IA pani Agnieszki Siatkowskiej nazywa się Imponderabilia, klasa IE pani Ewy Korulskiej nazywa się Galapagos, klasa IM pani Magdy Kiziukiewicz nazywa się Fanaberia, klasa IR pana Ryszarda Pietruchy nazywa się Strefa 51, klasa licealna pani Swietłany Kiszko nazywa się Świetlana Przyszłość, klasa licealna pani Elżbiety Abłamowicz nazywa się Sam Zdecyduj, a nazwa klasy licealnej pana Rafała Derdy zbliżona jest do W Tej Klasie Występuje Element Sacrum. Rocznik pierwszogimnazjalny otrzymał nazwę Muminki. | 59 komentarzy |
Piłka jest okrągła, a bramki są dwie | by craad [17.10.2004] | 16 października, tzn. w sobotę odbyły się mecze drużyn z Raszyńskiej. Tak jak wcześniej przypuszczano, najlepiej zagrała druzyna "Mokre Bobry" z Romanem Bąkiem, Bartkiem Kostikiem i Jankiem Banachem na czele. Dużym zaskoczeniem była klęska "Drym Tymu", powodem straty około 35 bramek przez ten zespół było nie stawienie się na mecz podstawowych zawodników - Adama Wyszkowskiego i Karola Łaczkowskiego (Bagiry), oraz kontuzja filaru ataku drużyny - Tomka Krupskiego (z kontuzją strzelił jedną bramkę, miał jedną asystę i strzał w słupek!), który uszkodził kolano niefortunnym upadkiem podczas meczu z"Mokrymi Bobrami". Zaskoczeniem było jedno zwycięstwo "Wieży Ciśnień" (2-0 z "Drym Tymem"), która obrała taktykę "bij-zabij". Z dobrej strony pokazała się drużyna "Smukłe Łosie" z Krzyśkiem Pacewiczem na czele, zaś największym zawodem okazały się występy drużyny "Goonis" (Filip Opania, Mateusz Parys, Adam Duran, Janek Staszczyk i Kuba Pasikowski) którzy mieli stoczyć wyrównaną walkę z "Mokrymi Bobrami", ale przegrali sromotnie.
Jednak wszystkie drużyny walczyły mężnie, a to jest najważniejsze. | 109 komentarzy |
Nowe niskie czesne? | by Ludwik [16.10.2004] | Niedawno pisaliśmy o podwyżkach czesnego. Ten temat z oczywistych powodów wywołuje dużo emocji. Dlatego "BednarSzok" przygotował zestawienie wszystkich wysokości czesnego w historii Szkoły. Chcieliśmy w ten sposób znaleźć odpowiedź na pytanie czy planowane 810 złotych to dużo czy mało w stosunku do poprzednich opłat.
Pierwsze czesne w roku 1989 wynosiło 40 000 starych złotych czyli 4 nowe złote. Niewiele, ale gdyby zwiększać je co roku tylko o współczynnik inflacji dziś było by to ponad... 1 000 złotych! 810 złotych to 36% aktualnej średniej krajowej płacy co wpisuje się tradycję ostatnich piętnastu lat. Najgorzej było pod koniec 1993 roku gdy czesne wynosiło niemal połowę średnich zarobków. Okazuję się również, że ostatnie dwa lata, kiedy czesne wynosiło 700 złotych, to najdłuższy okres w historii Szkoły bez podwyżek czesnego...
Z drugiej strony nietrudno zauważyć, że od roku 1999 ustabilizował się jasny sposób podwyższania czesnego. Przez cztery kolejne lata w październiku podnoszono jego wysokość dokładnie o współczynnik inflacji. Zostało to przerwane dopiero w zeszłym roku (2003), kiedy zrezygnowano z jakiejkolwiek podwyżki. Tak więc tegoroczne podniesienie czesnego nie powinno dziwić, ale uwaga - gdyby kontynuować poprzedni sposób oparty o współczynnik inflacji czesne w zeszłym roku powinno wynosić 715 zł, a teraz zostało by zwiększone jedynie do 720 zł. [zobacz zestawienie >>] | 13 komentarzy |
Zarząd rozmawia o pieniądzach | by Ludwik [16.10.2004] | Niedawno wybrany Zarząd TPISLO (organizacji będącej właścicielem naszych szkół) w nadchodzącym tygodniu będzie miał dużo pracy. Na godzinę 17.00 w środę zwołał nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa na Raszyńskiej. Chodzi o pilne dokonanie kilku poprawek w statucie, bez których ten nie może być zarejestrowany przez sąd. Zaraz potem, bo też w środę o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie Zarządu z rodzicami, a w najbliższy poniedziałek podobne spotkanie z nauczycielami o 17.15. Oba zostały określone jako "bardzo ważne" i odbędą się w szkole przy Raszyńskiej. Prawdopodobnie jedną z poruszanych kwestii będzie zwiększenie czesnego. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie Zarząd przegłosował już podwyżkę do 810 złotych. | 21 komentarzy |
Pierwsze spotkanie Rady Programowej | by Jan Wróbel/rasz.edu.pl [16.10.2004] | Rada [Programowa. Nową strukturę władz Szkoły opisaliśmy tu - przyp. redakcji] zebrała się w piątek 15.10.2004. Przewodniczącym Rady został Krzysztof Małkowski. Opracowano długą listę najciekawszych, ale i najtrudniejszych problemów, które trapią członków Rady Programowej (i społeczność Zespołu Szkół). Wśród tych problemów znalazły się m.in. niedostatek komunikacji między nauczycielami i uczniami, opracowanie zasad tranzytu tj. przechodzenia uczniów z gimnazjum do liceum, negatywne społecznie skutki wysokiego czesnego, jeszcze bardziej negatywne skutki nadmiaru godzin lekcyjnych oraz hm... możliwość dalszego ocieplania stosunków bednarsko-raszyńskich.
Najpilniesza jest kwestia "tranzytu" - uznali członkowie Rady. Powołano komisję ad hoc ("tranzytową"), która podzieli się ze wszystkimi członkami Rady swoimi wnioskami już w najbliższy piątek. Będą szybkie decyzje.
Przypominam, że zgodnie z decyzją Walnego, spotkania wszystkich statutowych ciał są jawne, a zatem osoby zainteresowane mogą wziąć udział w posiedzeniu Rady. | 19 komentarzy |
|