"BednarSzok" był Niezależnym Internetowym Serwisem Informacyjnym poświęconym Zespołowi Szkół "Bednarska". Działał w latach 1999-2006.
Poniższe informacje prezentowane są wyłącznie dla celów archiwalnych.
 
Szukasz oficjalnej strony Bednarskiej? www.bednarska.edu.pl
20.01.2022, imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana
BednarSzok >> Nauczycielski rozgardiasz

Newsy


Nauczycielski rozgardiasz
by Ludwik [04.12.2003]
[Wybory]Prawdopodobnie karty do głosowania do sejmu dla stanu nauczycielskiego zostały źle przygotowane na obu terytoriach. Błędy Komisji Wyborczych spowodowały znaczące zwiększenie szans kandydatów zarejestrowanych na Raszyńskiej.
Zgodnie z Ordynacją wyborczą nauczyciele są wybierani do Sejmu z karty wyborczej wspólnej dla obu Terytoriów, na której umieszczeni są wszyscy kandydaci ze stanu nauczycielskiego. Głosujący może wybrać tyle osób ile wchodzi do Sejmu, czyli w tym wypadku 20. Tak jest w teorii, praktyka stosowana przez komisje okazała się zupełnie inna i różna dla obu terytoriów. Mimo tego, że Ordynacja nie przewiduje żadnego podziału na terytoria wśród nauczycieli kandydujących do sejmu, na karcie do głosowania rozprowadzanej na Raszyńskiej umieszczono wyłącznie tych jedenastu nauczycieli, którzy zarejestrowali swoje zgłoszenie na tym terytorium, a głosującym pozwolono wybrać tylko dziesięciu z nich. Natomiast na karcie rozprowadzanej na Bednarskiej umieszczono (prawidłowo) kandydatów z obu terytoriów (całą dwudziestkę), jednak również, wbrew ordynacji, pozwolono wybrać tylko dziesięciu z nich. Doprowadziło to do sytuacji w której nauczyciele głosujący na Raszyńskiej mogli wybierać wyłącznie nauczycieli z Raszyńskiej, a nauczyciele z Bednarskiej głosowali zarówno na nauczycieli Raszyńskich, jak i Bednarskich. Biorąc pod uwagę fakt, że nauczycieli głosujących na Raszyńskiej (czyli tych, którzy nie mieli szans zagłosować na część kandydatów) było prawdopodobnie więcej (komisje nie opublikowały danych na ten temat), oraz fakt, że nauczyciele z Bednarskiej mogąc głosować na wszystkich dostali do wykorzystania tylko połowę głosów jaka im się należała, można śmiało stwierdzić, że nauczyciele z Raszyńskiej mieli nieporównywalnie większe szansę na dobry wynik. I rzeczywiście. Na liście wyników opublikowaną przez Komisję Wyborczą Bednarskiej pierwszy kandydad z Bednarskiej zajmuje dopiero dziesiąte miejsce. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Komisja Wyborcza Raszyńskiej do końca zachowuje się jakby nie znała ordynacji, publikując wyniki tylko "swoich" kandydatów ze stanu nauczycielskiego, błędnie sugerujące, że pani Aleksandra Osowska nie dostała się do sejmu. Dostała się, dzięki innym procedurom wyboru nauczycieli, ale Komisja chyba nie zdaje sobie z tego sprawy.
Wybory prawdopodobnie nie zostaną powtórzone, bo kandydatów było tyle samo co miejsc w sejmie, i niezależnie od wyników głosowania, w sejmie i tak zasiądą wszyscy kandydaci ze stanu nauczycielskiego. Ten incydent fałszuje jednak całkowicie wyniki poszczególnych kandydatów, dając błędne i nieprawdziwe świadectwo o zaufaniu jakim darzą ich inni obywatele z ich stanu.
Nieprzestrzeganie (lub tym gorzej - nieznajomość) prawa, przez organy, które zostały powołane do wykonywania prawa, wskazuje na dużą powierzchowność zaangażowania części obywateli w demokrację szkolną.


K   O   M   E   N   T   A   R   Z   E
[tożsamość niepotwierdzona]Echhhhhhhhhh...
nadesłała trzecioklasista dnia 04-12-2003, 10:51
[tożsamość niepotwierdzona]Rany! Piekielnie to skomplikowane... Ale wnioskuję, że coś nie poszło dobrze... Po prostu SZOK!
nadesłała Finka dnia 04-12-2003, 12:43
[tożsamość niepotwierdzona]uuuuuuu....

nadesłała sarmata dnia 04-12-2003, 16:48
[tożsamość niepotwierdzona]Straszny bałagan. Postaram się wyjaśnić.
1 Krzyś Sikora, który usiłował dwa razy oddać głos (raz jako absolwent, raz jako nauczyciel), albo rodzice, którzy mają pociechy w Obojgu Terytoriach - nie mają racji, bo realizować prawo wyborcze można tylko w JEDNYM ze stanów i JEDNYM z Terytoriów. (pkt 4.1 Ordynacji)
2 Bednarska nie przekazała Raszowi swojej listy kandydatów w stanie nauczycielskim, choć pkt 8.3 mówi, że lista jest WSPÓLNA.
3 Nauczyciele nie oddają 20, a tylko 10 głosów (pkt 12.5). To może niesprawiedliwe, ale tak jest, bo Sejm uważał, że nauczyciele przy dwudziestu krzyżykach się pogubią.
nadesłał Lobelio dnia 04-12-2003, 17:46
[tożsamość niepotwierdzona]Przyganiał kocioł (sam nie głosowałem), jednak tak sobie myślę czy nauczycieli do sejmu nie wybierać w losowaniu. Wybitnie antydemokratyczny nauczyciel może mógłby słożyć oświadczenie, że nie ma ochoty się znaleźć w koszyku. Chyba się z takich nie uzbiera większości, co? Pozdr.
nadesłał Andre dnia 04-12-2003, 18:25
[tożsamość niepotwierdzona]Żeczywiście, "20 posłów wybieranych jest przez stan nauczycielski w Obojgu Terytoriach z jednej listy." zinterpretowałem, że każdy ze stanu nauczycielskiego wybiera 20 posłów.
nadesłał Ludwik dnia 04-12-2003, 19:28
[tożsamość niepotwierdzona]RZeczywiœcie, można było to tak zrozumieć.
nadesłał pumpkin pie dnia 04-12-2003, 19:45
[tożsamość niepotwierdzona]Przecież nawet sami nauczyciele nie mogli dogadać się jak to jest z tym kandydowaniem. Czy można kandydować jako nauczciel i jako absolwent czy nie ????? To jest straszne !!!!!! Do tego wszystkiego frekwencja wyborcza nauczycieli była mniejsza od frekwencji uczniów i rodziców ( chyba )!!!! CZy zawsze jest taki bałagan ???? Bo ja już się pzryzwyczajam, ale wydaje mi się ze przy wyborach potrzeba porządku !!!!
nadesłał !!!!!!! dnia 04-12-2003, 20:10
[tożsamość niepotwierdzona]na dzisiejszej radzie szkoły - z której własnie wróciłam - zostało ustalone, że wybory do sejmu ze stanu nauczycielskiego zostaną powtórzone na obydwu terytoriach w poniedziałek. tym razem komisje się ze soba skontaktowały i wszystko uzgodniły...
nadesłała kasiamarta dnia 04-12-2003, 20:50
[tożsamość niepotwierdzona]1 Krzyś Sikora, który usiłował dwa razy oddać głos (raz jako absolwent, raz jako nauczyciel)...

Usiłowałem? Naprawdę? Bardzo bym chciał móc usiłować (poprzednia ordynacja chyba na to pozwalała), ale nie usiłowałem. Od kilku tygodnie nie byłem na Bednarskiej, a na Raszyńskiej chyba nie było głosowania absolwentów. Jak więc usiłowałem?
nadesłała Krzyś Sikora dnia 04-12-2003, 21:05
[tożsamość niepotwierdzona]Kasiamarto - z tego, co napisał Lobelio (czyli z pkt. 12.5 Ordynacji) wynika chyba, że na Bednarskiej nie trzeba powtarzać głosowania, prawda?
nadesłała Krzyś Sikora dnia 04-12-2003, 21:10
[tożsamość niepotwierdzona]o tym, że na bednarskiej również wybory przebiegały nie do końca tak jak powinny dowiedziałam się dopiero dzisiaj, zresztą właśnie od Pana. jutro ma się ze mną skontaktować przewodnicząca komisji z bednarskiej i wtedy wszystko ustalimy. w każdym bądź razie na raszyńskiej w poniedziałek odbędą się powtórne wybory do sejmu w stanie nauczycielskim.
nadesłała kasiamarta dnia 04-12-2003, 22:17
[tożsamość niepotwierdzona]Ale informując Cię o tym oparłem się na powyższym komentarzu. Jednak punkt ordynacji wskazany przez Lobelia przeczy konieczności powtórzenia całego głosowania wśród nauczycieli - jeśli dobrze rozumiem,powinni głosować tylko ci, którzy nie głosowali na Bednarskiej.
Za zamieszanie przprszm - ja jeszcze mentalnie tkwię w ordynacji, która obowiązywała podczas poprzednich wyborów, w jakich brałem udział. (Czyli 2 lata temu.) Ta nowa działa chyba dopiero od roku?

Ej, Andrzeju, jak to jest z moim usiłowaniem podwójnego oddania głosu? Skąd taki pomysł?
nadesłała Krzyś Sikora dnia 04-12-2003, 22:30
[tożsamość niepotwierdzona]podejrzewam (pewności mieć nie mogę), że z Lobeliem się nie do końca zrozumieliśmy. ponieważ ja, podczas rozmowy o orodynacji obowiązującej i poprzedniej, wspomniałam, że ZANIM UCHWALONO NOWĄ ORDYNACJĘ, Pan Krzyś Sikora ponoć mógł głosować (i głosował)
jednocześnie na raszu jako nauczyciel i dodatkowo do sejmu jako absolwent na bednarskiej. pewnie Lobelio nie zrozumiał o co mi chodziło lub to niechcący przekręcił (tak się właśnie rodzą plotki)...
nadesłała kasiamarta dnia 04-12-2003, 23:13
[tożsamość niepotwierdzona]Przepraszam, przyznam, że w tej chwili nie do końca mam czas sprawdzać każde nazwisko po koleii. Jeśli ktoś widzi konkretny bład, to proszę zgłaszać.
nadesłał Ludwik dnia 05-12-2003, 11:07
[tożsamość niepotwierdzona]Kochany Krzysiu, bardzo Cię przepraszam. Kasiamarta ma rację - "niechcący przekręciłem" :)
Przy okazji, ja też nie widzę potrzeby powtarzania wyborów w stanie nauczycielskim.
nadesłał Lobelio dnia 05-12-2003, 13:30
[tożsamość niepotwierdzona]dlaczego ordynacja pisane jest ciągle z wielkiej litery? Z Ordynacką wam sie już myli?
nadesłał renfri dnia 07-12-2003, 00:27
[tożsamość niepotwierdzona]czyżby renfri był jednym z forumowiczów gazety?
:-)
nadesłał k dnia 07-12-2003, 11:39

D  O  D  A  J    K  O  M  E  N  T  A  R  Z
Aby dodać komentarz zaloguj się lub napisz jako gość. Zalogowanie się jest wysoce zalecane.

UWAGA! Prawdopodobnie posiadasz już konto przy pomocy którego możesz się zalogować. Szczegóły...
BednarSzok.pl 1999 - 2006
Pewne prawa zastrzeżone