Wakacje dla rodzinnych domów dziecka. Obejrzyj spektakl i wesprzyj.

Co?

Przedstawienie "Po drugiej stronie" zostało przygotowane przez drugie klasy I SLO przy ulicy Bednarskiej jako prezent dla odchodzącego rocznika maturalnego. Ogromna ilość pracy, zaangażowania i godziny prób zaowocowały wielkim sukcesem, po którym postanowiono zaprezentować spektakl szerszej publiczności. Towarzyszyć mu będą występy zespołu taneczno-wokalnego "Wajnah" utworzonego przez dzieci z Czeczenii z warszawskiego ośrodka dla uchodźców.

Jak?

Z powodów lokalowych dostępnych będzie tylko 200 miejsc dla publiczności. Z tego względu należy wcześniej zapisać się na listę zaproszonych osób wpłacając jednocześnie 30 zł (lub więcej) na wakacje dla dzieci z rodzinnych domów dziecka. Można to zrobić w sekretariatach szkół przy ulicy Bednarskiej 2/4 (informacja o sposobach dojazdu) i Raszyńskiej 22 (informacja o sposobach dojazdu).

Gdzie i kiedy?

Przedstawienie zostanie zaprezentowane w czwartek 2 czerwca 2005 o godzinie 18.30 w centrum artystycznym "Fabryka Trzciny" przy ulicy Otwockiej 14 (informacja o sposobach dojazdu). Wszystkie dochody będą przekazane towarzystwu "Nasz Dom" wspierającemu rodzinne domy dziecka. Wcześniej odbędzie się pokaz zamknięty, tylko dla zaproszonych dzieci z domów dziecka.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem podrugiejstronie@bednarszok.pl lub w sekretariacie I SLO pod numerem telefonu 828 96 01.

Kto?

Spektakl wyreżyserowała Marta Ługowska na podstawie adaptacji "Alicji po drugiej stronie lustra" dokonanej przez Anię Owsińką. Występują uczniowie drugich klas liceum przy specjalnym udziale dyrektora Jana Wróbla, który występuje w scenie łóżkowej, by później wznieść się na wyżyny. W trakcie pojawia się muzyka Szostakiewicza, a w finale Kankan.

Towarzystwo NASZ DOM założył Janusz Korczak w 1921 r., by pomagać domom dziecka. Reaktywowane w 1991 po pół wieku nieistnienia postawiło sobie ten sam cel. Uznając jednak, że opieka instytucjonalna utrudnia naukę samodzielnego życia, zaczęło tworzyć i wspierać rodzinne domy dziecka, dają one bowiem szansę prawidłowego rozwoju.
Zobacz również: strona towarzystwa.
Fabryka Trzciny to centrum artystyczne powstałe za sprawą Wojciecha Trzcińskiego w jednym z najstarszych obiektów przemysłowych Pragi. W tym ważnym miejscu kulturalnym stolicy odbywają się spektakle, projekcje filmowe, pokazy mody, konferencje, szkolenia, imprezy okolicznościowe. Powstają też filmy reklamowe czy programy telewizyjne.
Zobacz również: strona centrum.
I Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" już od 16 lat stara się realizować ideę twórczych szkół autorskich i wychowywać do wolności, współpracy i społecznej wrażliwości. Dlatego obok najzdolniejszych uczą się tu także najbardziej potrzebujący - niepełnosprawni, wychowankowie domów dziecka czy dzieci uchodźców politycznych.
Zobacz również: strona liceum.
Taneczno-wokalny zespół dzieci z Czeczenii WAJNAH działa w warszawskim ośrodku dla uchodźców, którzy schronili się tu przed prześladowaniami i wojną. Dla dzieci, nie mogących się normalnie uczyć, taniec i śpiew są jedynym sposobem poznawania i przechowywania własnej kultury. Czeczenami od dawna opiekuje się XXY SLO im. Marzeny Okońskiej.
Jan Wróbel