"BednarSzok" był Niezależnym Internetowym Serwisem Informacyjnym poświęconym Zespołowi Szkół "Bednarska". Działał w latach 1999-2006.
Poniższe informacje prezentowane są wyłącznie dla celów archiwalnych.
 
Szukasz oficjalnej strony Bednarskiej? www.bednarska.edu.pl
20.01.2025, imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana
BednarSzok >> Diariusz Sejmowy 2

Diariusz Sejmowy 2

POSIEDZENIE 12 XI 2001


WYNIKI GŁOSOWAŃ
Budżet Raszyńskiej
32-0-4

Założenia budżetowe Bednarskiej
34-0-2

Poprawki do Ordynacji Wyborczych
30-3-3

Ustawa o Kancelarii
33-0-3

Wybór Szefa Kancelarii Sejmu: Marek Matusiak
36-0-0

Poprawki Anuli do Regulaminu Sejmu
30-0-6

Całość poprawek do Regulaminu Sejmu
33-0-3

Wniosek Piotra o kary porządkowe (10 zł)
6-18-18
Według wciąż niepotwierdzonych danych utarg z Pikniku Niepodległościowego wyniósł 4 tysięcy złotych. Koszty nie zostały jeszcze oszacowane.
Wybory do nowego Sejmu 26-27 listopada 2001. Komisji Wyborczej szefuje Adaś Lipszyc (B). Posiedzenie inauguracyjne Sejmu wyznaczono na 10 grudnia.
W dzień po wielce udanym Pikniku Niepodległościowym po raz trzeci i ostatni zebrał się na Bednarskiej Sejm Rzeczpospolitej Szkolnej wybrany w listopadzie 2000 roku. Było to nadzwyczajne posiedzenie zwołane w celu nadrobienia licznych zaległości legislacyjnych.
Po raz pierwszy o terminie sejmowania poinformowała posłów Kancelaria Sejmu. W efekcie spośród 63 posłów przybyło 36, czyli 57%. Umożliwiło to podjęcie przez Sejm właściwej pracy.
Ministrowie Finansów Krzyś Sikora (R) i Magda Nowicka (B) zabrali głos w debacie budżetowej. Krzyś przedstawił szczegółowo wyliczony projekt budżetu Raszyńskiej opiewający na kwotę 60.950 B (bednarów). Czesne bednarowe zostało wyliczone na 140 B dla uczniów klas I-II gimnazjum i 100 B dla klas trzecich. Z uwagi na prace komisji bednarowej, Magda przedłożyła jedynie założenia budżetowe Bednarskiej: wydatki na poziomie 45.000 B, czesne 130 B dla klas I-II, zaś 30 B dla maturzystów. Oba budżety Sejm uchwalił.
Następnie wprowadzono niezbędne zmiany w prawie wyborczym, zgodnie z propozycją Anuli Dzierzgowskiej (B). Zapowiedziano lustrację ustaw ordynacyjnych w przyszłej kadencji Sejmu.
Ewa Turkowska (B), która na co dzień jest prawnikiem, wniosła pod obrady Ustawę o Kancelarii Sejmu. W czasie dyskusji rozległo się wiele głosów za wyposażeniem tego nowego organu szkolnego w zaskakująco szerokie kompetencje. Przy uchwalaniu tej ustawy dokonano również zmian w Regulaminie Sejmu, w tym jedną zgłoszoną przez Anulę. Chwilę później Marek Matusiak (B) z tymczasowego Szefa Kancelarii stał się permanentnym.
Dyskusja sejmowa ożywiła się, gdy głos zabrał Piotr Goldstein (B). Jego słowa-Posłowie są z łapanki-tak zelektryzowały atmosferę sejmowej sali, że zdecydowano się pominąć tę wypowiedź w oficjalnym protokole na wniosek Magdy Nowickiej. Piotr wystąpił z propozycją kar pieniężnych za nieobecność na posiedzeniach. Wniosek poparło 6 posłów, przeciwnych było 18 (56%). Zalecono jednak przyszłemu Sejmowi podjęcie sprawy diet poselskich za prace w komisjach sejmowych. Natomiast nie podważano zasadności zwyczaju, podług którego obecność na posiedzeniach plenarnych nie jest wynagradzana.

KOMPETENCJE SĄDU


Posłowie debatowali nad uprawnieniami Sądu Szkolnego. Zastanawiano się nad tym, czy postanowienie sądowe z 30 listopada 2000 jest zwykłą wykładnią prawa, jak twierdzi Jan Drzewiecki (R)-rodzic zaprawiony w sejmowaniu od początków szkolnej demokracji - czy też ma charakter orzecznictwa konstytucyjnego, jak utrzymuje Anula Dzierzgowska. Magda Nowicka próbowała podważyć ostateczność wykładni sądowej. Do rozstrzygnięcia sporu nie doszło. Zdecydowano się na formułę polubowną - uchwalono zmiany w ordynacji wyborczej w myśl wykładni sędziego Tomasza Stryjka (B).


Możesz także przeczytać protokół z tego posiedzenia.


BednarSzok.pl 1999 - 2006
Pewne prawa zastrzeżone