"BednarSzok" był Niezależnym Internetowym Serwisem Informacyjnym poświęconym Zespołowi Szkół "Bednarska". Działał w latach 1999-2006.
Poniższe informacje prezentowane są wyłącznie dla celów archiwalnych.
 
Szukasz oficjalnej strony Bednarskiej? www.bednarska.edu.pl
30.09.2023, imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery
BednarSzok >> Naczelni o wolności słowa w szkołach

Naczelni o wolności słowa w szkołach

Gdy Bednarska powstawała, nie była tylko kolejną szkołą, ale realizacją koncepcji nowego sposobu nauczania, wypracowywanego najpierw przy Okrągłym Stole, a później podczas licznych seminariów. Chciano zerwać z komunistyczną przeszłością, wprowadzając do szkół wolność słowa, przekonań i dyskusji.
Dziś te wartości są w Polsce podważane. Minister Edukacji Michał Serweryński wysyła do kuratoriów list, w którym ostrzega przed organizacjami pacyfistycznymi, ekologicznymi czy antywojennymi, które jego zdaniem mogą przemycać "szkodliwe treści wychowawcze" i obarcza dyrektorów odpowiedzialnością za wszystkie treści pojawiajace się podczas spotkań. Są już pierwsze reakcje. Młodzieżówka PiS rozdaje kopie tego listu, ostrzegając przed działalnością ekologicznego klubu Gaja oskarżając go o promowanie szkodliwych treści takich jak "joga i wegetarianizm" ("ruch ekologiczny wpaja nam relatywizm moralny - na przykład wmawianie nam, że karpie to nasi bracia. (...) W miejsce wartości Bóg, Honor, Ojczyzna jest wpajana źle rozumiana nieograniczona wolność, braterstwo" - powiedział radiu Tok FM Maurycy Rodak z bielskiego Forum Młodych PiS). Politycy rządzącej partii sprzeciwili się również programowi nauczania w szkołach zasad pierwszej pomocy, przygotowanemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy ("Do szkół powinny być wpuszczane organizacje, które nie budzą kontrowersji. A ponieważ WOŚP jest kontrowersyjna, nie powinna działać w placówkach oświatowych." - powiedział poseł Marian Piłka). List ministra do serca wzięli sobie również niektórzy dyrektorzy, na przykład w warszawskim liceum imienia Cervantesa odwołano po nim dyskusję na temat wolności słowa i praw człowieka (dyrektor szkoły, pani Joanna Malawska, tłumaczy - "Jestem konformistką. Uważam, że powinno się wychowywać także przez dyskusje na różne tematy, ale nie mam już siły tłumaczyć się ze swych poglądów przed ludźmi, którzy mnie nie rozumieją").
W obliczu tych wydarzeń uważamy, że osoby, którym nie są obce idee wychowawcze naszej szkoły nie powinny siedzieć bezczynnie. Świadomość, że mamy szczęście uczyć się w miejscu gdzie idee wolności wypowiedzi nadal pozostają niezagrożone (choć również i my podlegamy władzy ministra edukacji i nauki) powinna nas jeszcze bardziej motywować do działania na rzecz tego, abyśmy nie stali się samotną wysepką. Działania w kierunku ograniczania wolności w szkołach powinny spotykać się ze zdecydowaną reakcją. Podpisaliśmy się już pod listem otwartym napisanym przez uczniów liceum Cervantesa. Zachęcamy i was. Wystarczy jeden mail.

Krzyś Rowiński, redaktor naczelny
Ludwik Trammer, założyciel serwisu, były redaktor naczelny
Utworzono: 25.03.2006;

BednarSzok.pl 1999 - 2006
Pewne prawa zastrzeżone