"BednarSzok" był Niezależnym Internetowym Serwisem Informacyjnym poświęconym Zespołowi Szkół "Bednarska". Działał w latach 1999-2006.
Poniższe informacje prezentowane są wyłącznie dla celów archiwalnych.
 
Szukasz oficjalnej strony Bednarskiej? www.bednarska.edu.pl
19.04.2024, imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
BednarSzok >> Archiwum

Archiwum

W Archiwum najdują się wszystkie newsy, które straciły już aktualność.


Rozpoczęcie roku szkolnego
by Małgorzata Śledziewska, bednarska.edu.pl [26.08.2006, 13:19]
O godz. 11.30 4 września 2006 (poniedziałek) w Audytorium Maximum odbędzie się uroczysta inauguracja roku szkolnego dla wszystkich naszych szkół. Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. "Pamięć, historia, przyszłość" wygłosi Władysław Bartoszewski.

Dodatkowo, o godz. 10.00 odbędzie się Msza Św. w Katedrze Św. Jana na Starym Mieście.
15 komentarzy


Propozycje dotyczące życia I SLO
by Tytus Izdebski [31.07.2006, 01:11]
Przygotowałem kilka projektów dotyczących Szkoły. Zachęcam do lektury i refleksji. Pozdrawawiam i życzę dobrego odpoczynku.
Tytus


- Dlaczego Bednarska - nowe pomysły

- NOWA USTAWA BEDNAROWA - projekt

- UCHAWAŁA RADY NA TEMAT REKRUTACJI DO I SLO - projekt

- REGULAMIN NAUCZANIA I SLO - projekt

- REGULAMIN RADY NAUCZYCIELI I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego - projekt
30 komentarzy


Najważniejsze posiedzenie Sejmu od lat?
by Jasiek [15.06.2006, 11:38]
W poniedziałek 19 czerwca o godzinie 17.30 odbędzie się kolejne posiedzenie Sejmu Bednarskiej. Tematem debat i ewentualnych decyzji będzie przyszłość i rozwój szkoły, oraz jak to określił Jan Wróbel "przemiana Bednarskiej z dobrego gimnazjum w dobre liceum".
5 komentarzy


Zmiana także przerw?
by Jasiek [14.06.2006, 13:19]
Jasiek Wasilewski wystosował do Dyrektora Jana Wróbla List Otwarty zawierający sugestie zmian w rozkładzie przerw i prośbę o ich uwzględnienie w przyszłym roku szkolnym.
5 komentarzy


Posiedzenie Sejmu
by Jasiek [07.06.2006, 21:06]
W poniedziałek 12.06. o godzinie 17.30 odbędzie się posiedzenie Sejmu Bednarskiej.

Przypominamy, że na tym posiedzeniu będzie dyskutowany projekt zmiany "dzwonków" na Bednarskiej. W referendum nieznaczna większość uczniów opowiedziała się za zmianą, a nieznaczna większość nauczycieli przeciwko. Wyników głosowania rodziców oraz absolwentów nie przedstawiono.
4 komentarze


Andrzej Petroff nie żyje
by bartolomeo [29.05.2006, 23:33]
W nocy z czwartku 25 na piątek 26 maja zmarł śmiercią samobójczą Andrzej Petroff, uczeń Raszyńskiej z klasy Fenomenalna Konfitura z Przypadku (roczonik Zraszacze). Andrzej był również posłem na Sejm RSOT.

Chyba nikt nie myślał, że go już więcej nie zobaczy. Gdy widziano go w szkole po raz ostatni wyglądało na to, że jest w dość dobrej kondycji i fizycznej, i psychicznej.

Do zobaczenia kiedyś. Niech ci będzie lepiej po drugiej stronie.
8 komentarzy


Sąd odrzuca poprawy w sobotę
by k [29.05.2006, 23:27]
W nadesłanym Bednarszokowi oświadczeniu Sąd Szkolny poinformował, że decyzja Rady Nauczycieli w głośnej sprawie popraw sobotnich została uznana za niezgodną z Konstytucją RSOT ( w szczególności z punktem 4.3.3.). Projekt został uchylony, o przyczynach tej decyzji przeczytać możemy w uzasadnieniu:
Podstawą do odwołania "Projektu Poprawy Sprawdzianów" było naruszenie ustawowych kompetencji Rady Nauczycieli sprzecznych z pkt.4.3.3. Konstytucji.

Wyniki klasówek uzyskane na dotychczasowych poprawach sobotnich i wtorkowych są oczywiście ważne.
5 komentarzy


Ludwik bez Giertycha
by Michał [26.05.2006, 21:21]
Ludwik Trammer - twórca Bednarszoku, uczeń klasy Finlandia, a od niedawna administrator strony Bez Giertycha, Wypowiadał sie o próbie zakłócenia akcji zbierania podpisów pod listem do Premiera Kazimierza Marcinkiewicza w sprawie odwołania Ministra Edukacji Romana Giertycha dla telewizji internetowej idg.pl. Link do najnowszego odcinka: PCWORLD.PL
2 komentarze


Nowe dzwonki na Bednarskiej
by Jonasz [24.05.2006, 21:28]
[Nowe dzwonki]Od poniedziałku (29.05) do piątku (02.06) na Terytorium Bednarskiej będzie obowiązywać nowy rozkład dzwonków:
8:30 – 9:10
9:20 – 10:00
10:10 – 10:50
11:00 – 11:40
11:50 – 12:30
12:45 – 13:25
13:55 – 14:35
14:45 – 15:25
22 komentarze


Nauczyciele poświęcą swoje soboty
by Jan Wróbel [11.04.2006, 19:22]
Rada Pedagogiczna Bednarskiej przyjęła większością głosów 30:1:7 [30:2:7 - red.] projekt "poprawka w sobotę", w wersji zmiękczonej po konsultacjach wychowawcow z uczniami. Od 17 kwietnia poprawianie niezaliczonych sprawdzianów odbywać się będzie we wtorki (po 16-ej) i soboty (10.00). Intencją projektu jest okiełznanie chaosu i nakładania się na siebie zaliczeń w "pierwszym terminie" z zaliczeniami "poprawkowymi" oraz promocja pisania klasówek w "pierwszym" (i "głównym") terminie.

Korzystam z okazji, by życzyć Szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy.
11 komentarzy


Cyberoceny na Raszu
by Ludwik [01.04.2006, 00:34]
[morality]Wczoraj na Raszyńskiej zapadła ostateczna decyzja w sprawie sposobu wystawiania oceny końcowej z zachowania. Składać się na nią będą trzy równoważne elementy. Pierwszym jest ocena nauczycieli, którzy od przyszłego tygodnia będą mogli po każdej lekcji wystawiać poszczególnym uczniom dodatnie i ujemne punkty za zachowanie, wpisując je do internetowego systemu "Dzienniczek" (zostaną one podsumowane pod koniec roku). Drugim elementem jest praca na rzecz społeczności szkolnej liczona w ilości dodatkowych bednarów, które uda się uczniowi pod koniec roku zgromadzić na szkolnym koncie (już po wpłaceniu obowiązkowego czesnego bednarowego). Trzeci element ma brać pod uwagę zachowanie ucznia po lekcjach. Posłuży do tego automatyczna analiza wypowiedzi poszczególnych osób w Internecie. Mają być brane pod uwagę miejsca takie jak fora w systemie "Dzienniczek", Grono.net, osobiste strony internetowe umieszczone na szkolnych serwerach, komentarze w systemie Bednarszok.pl (tylko te z dołączoną wizytówką - odmówiliśmy udostępniania informacji o osobach, które chcą pozostać anonimowe), oraz maile wysyłane za pośrednictwem szkolnych kont pocztowych (natomiast już nie przychodzące na te konta). System będzie automatycznie analizować wypowiedzi, obliczając punktację na podstawie występowania słów kluczowych. Dokładna lista tych słów nie jest znana, wiadomo jednak na pewno, że ujemne punkty przyznawane będą między innymi za przekleństwa czy wyrażenia sugerujące zamiar ściągania na lekcji. Natomiast punkty pozytywne między innymi za słowa świadczące o dobrym wychowaniu ("dziękuje", "proszę") i te związane z demokracją szkolną. System posiada wbudowane zabezpieczenia przeciw oszustwom. "Nie radzę nawet próbować" - ostrzega Tomek Kobyliński, który opracował jego stronę techniczną - "wykrywane są sytuacje, gdy wypowiedź nie ma naturalnej konstrukcji, a słowa kluczowe są ponadprzeciętnie nagromadzone. Próby oszustwa będą surowo karane ujemnymi punktami".
Pomimo, że cały proces odbywa się automatycznie, w sytuacjach, które zostały określone jako "ekstremalne" system będzie przesyłał automatyczną prośbę o skontrolowanie danego przypadku do wychowawcy. Prawdopodobnie chodzi tu o wypowiedzi, w których pojawia się wątek narkotyków. Jak jednak podkreśla dyrekcja w przypadku e-maili zasada prywatności zostanie w pełni zachowana i system nie będzie ujawniać ich treści, a jedynie datę i godzinę nadania.
Pomimo, że wszystkie trzy części będą obliczane i zamieniane w końcową ocenę automatycznie przez "Dzienniczek", każdorazowo będzie ona musiała być zatwierdzone decyzją Rady Nauczycieli. "Będą to propozycje, które nie są dla nas wiążące. Chodzi o usprawnienie pracy wychowawców i ustrzeżenie ich przed ewentualnymi błędami - nadanie ocenom większej obiektywności. Jeśli jednak będziemy czuli, że któryś uczeń został pokrzywdzony zawsze możemy je zmienić." - zapewnia pan Krzyś Sikora.

Aktualizacja: Był Prima Aprilis i po Prima Aprilisie. Następny dopiero za rok...
13 komentarzy


Obowiązki moralne czyli czy znamy swój regulamin
by Ludwik [31.03.2006, 22:22]
Mocą regulaminu każdy członek społeczności szkolnej ma moralny obowiązek...
Do szacunku i tolerancji wobec innych członków społeczności69%
Do donoszenia na posiadaczy środków odurzających24%
Do sumiennego wykonywania swoich obowiązków3%
Do regularnego opłacania zobowiązań wobec szkoły3%
W ankiecie wzięło udział 29 osób.
[moralnosc]"BednarSzok" chciałby sprawdzić znajomość regulaminu szkoły wśród jej społecznosći. Prosimy wybrać prawdziwe zdanie, bez sprawdzania w źródłach. Prawidłowa odpowiedź znajduje się w komentarzach.
16 komentarzy


Rada Szkoły Raszyńskiej
by Marysia Kozłowska/rasz.edu.pl [29.03.2006, 23:59]
[Raszyńska]W środę odbyła się Rada Szkoły Terytorium Raszyńska.
1. Rada przyjęła dymisję Michała Modlingera - vice ministra kultury, rozrywki i nauki. Wyrokiem Sądu Szkolnego orzeczono o 70% winie Michała w sprawie zniszczenia namiotu uczennicy klasy Espikonza.
2. Jutro - 30 marca o godzinie 13.00 w gabinecie Pani Dyrektor odbędzie się spotkanie w sprawie nowej, szkolnej gazetki. Omawiany będzie pierwszy numer. Wszystkie osoby, które chciałby pomóc i/lub przynieśc materiały do publikacji serdecznie zapraszamy.
3. W najbliższych dniach na I piętrze stanie skrzynka, do której możecie wrzucać kartki ze śmiesznymi cytatami z lekcji. Najciekawsze cytaty ukażą się w gazetce.
4. Egzamin pisemny na Raszyńską odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 9:00 w Audytorium Maximum.
5. Rekolekcje odbęda się w dniach 10-12 kwietnia. Wstęp dla wszystkich chętnych.
Najbliższa Rada Szkoły: 19 kwietnia, godz. 17:30
7 komentarzy


Przewodniczący Sądu uznany winnym
by bartolomeo [28.03.2006, 22:23]
[Rozprawa]Sąd Szkolny rozpatrywał w dniu dzisiejszym sprawę, którą złożyła Rada Szkoły Raszyńskiej. Sprawa dotyczyła zniszczenia namiotu uczennicy klasy Espikonza, po wydarzeniu, którego uczestnikami byli członkowie władz szkolnych, Maciej Krzysiak (przewodniczący Sądu Szkolnego, w tej sprawie skład orzekający wybrała za nego pani Kiziukiewicz), i Michał Modlinger (wiceminister kultury, współpracownik BednarSzoku). Zostali oni uznani za winnych; ustalono też stopień winy, o co prosiła Rada - Maciej był winny w 30%, zaś Michał w 70%. Z opowieści niektórych uczniów wynikało też, że uczestniczył w tym Mateusz Szpotowicz, on został uniewinniony z braku zeznań obciążającyh.

Sąd Szkolny ustalił, że Michał i Maciej weszli do namiotu w klasie Espikonza, nie pytając o to nikogo, ani właściciela, ani nikogo z Espikonzy. W pewnej chwili Maciej wyszedł z namiotu, zamknął go do połowy suwaka i popchnął. Tymczasem Michał wykorzystał to jako pretekst do zabawy. Turlał się w tym namiocie, twierdząc, że chce się wydostać, w rzeczywistości doskonale się bawiąc. W związku z tym, że Maciej naprawił szkodę, odkupując części namiotu kosztujące 31 złotych, Sąd zdecydował, że Michał powinien zwrócić Maciejowi 70% tej kwoty, czyli 21 złotych i 70 groszy.
Michał po rozprawie zapowiedział odwołanie od wyroku.

Aktualizacja: Po wyroku sądu Michał Modlinger podał się do dymisji.
29 komentarzy


Pierwszy Sejm na Raszyńskiej
by idu.rasz.edu.pl [26.03.2006, 10:42]
[Raszyńska]Informacje z pierwszego posiedzenia Sejmu Raszyńskiej:

1. W prezydium Sejmu zasiedli: p. Rafał Derda, p. Barbara Nowakowska oraz Finka Heynemann. Marszałkiem terytorium Raszyńska został p. Rafał Derda.
2. Tradycyjny kształt Sejmu zostaje zachowany tzn. wybierani są przedstawiciele z każdego stanu (uczniowskiego, nauczycielskiego i rodzicielskiego).
3. Teraz w skład Sejmu terytorium Raszyńska wchodzić będzie po 18 posłów z każdego stanu, przy czym Gimnazjum i Liceum IB mają zagwarantowanych po 5 miejsc.
4. Wszelkie wnioski do przedyskutowania na Sejmie prosimy zgłaszać do posłów: Ryszarda Cetnarskiego (Kontrast), Łukasza Roguskiego (IB) i Aleksa Bielskiego (IB). W przyszłym tygodniu w szkole stanie skrzynka, do której będzie można wrzucać wnioski.
5. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie sie prawdopodobnie 20 kwietnia br.
0 komentarzy


Uwolnić szkołę
by Ludwik i k [25.03.2006, 23:28]
[Cervantes]Redaktor naczelny BednarSzoku Krzyś Rowiński i były redaktor naczelny Ludwik Trammer napisali list otwarty do czytelników w którym wyrażają zaniepokojenie w związku z próbami ograniczenia wolności słowa i dyskusji w polskich szkołach. Zachęcają też do podpisania się pod listem do ministra edukacji napisanym przez uczniów z liceum imienia Cervantesa (gdzie w związku z pismem ministra odwołano dyskusję na temat wolności słowa). Można to zrobić wysyłając swoje imie i nazwisko na adres poparcie.dla.cervantesa@wp.pl.
Czytaj >>
9 komentarzy


Bednarska gra dla fundacji
by Jonasz [13.03.2006, 15:50]
[skarbczyk]Pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca (wtorek) na Bednarskiej 2/4 zostanie powtórnie wystawione tegoroczne przedstawienie studniówkowe przygotowane przez klasy drugie dla maturzystów. Pełen tytuł wyreżyserowanej przez panią Martę Ługowską sztuki to "Skarbczyk Dziecięcia, czyli komiks w VI aktach z prologiem, chórem i epilogiem".
Tego wieczoru pokazana ona zostanie dwukrotnie - o godzinie 19:00 i 20:00.
Dochód z imprezy ma zostać przekazany na fundację Ewy Błaszczyk "A kogo?" zajmującą się osobami w śpiączce.
Pieniądze będą zbierane już od 20 marca, wpłat mogą dokonywać nie tylko osoby wybierające się na spektakl, choć te ostatnie proszone są o wpłacenie minimum 10 zł.
11 komentarzy


Rozprawa jasełkowa zakończona
by maciekk [09.03.2006, 20:49]
[Rozprawa] Wczoraj (8.03.2006 r.) odbyła się na Bednarskiej rozprawa na wniosek Sebastiana Matuszewskiego mająca sprawdzić zgodność decyzji o obowiązkowym udziale uczniów klas pierwszych w przedstawieniu jasełkowym z prawem szkolnym. Wnioskodawca utrzymywał iż została ona podjęta przez Radę Wychowawców klas pierwszych. Już na samym początku Sąd zastrzegł, że nie leży w jego kompetencjach sprawdzenie zgodności decyzji z Konstytucją RP, czego domagał się we wniosku nauczyciel filozofii. Przewodniczący Składu powoływał świadków z urzędu - byli to wychowawcy klas pierwszych (Agata Stryjek, Agnieszka Borowiec, Ela Lewandowska i Mikołaj Chylak) oraz Marta Ługowska, która zaświadczyła o istnieniu dziewięcioletniej tradycji jasełkowych. Wszyscy wychowawcy jednoznacznie stwierdzili, że uczniowie nie mieli obowiązku brania udziału w tym wydarzeniu i nie mogło być mowy o przymuszaniu, choć dwoje wychowawców zaznaczyło, że ich uczniowie nie dostali jasnego komunikatu o nieobowiązkowości udziału w organizowaniu wigilii. Sąd uznał wniosek Sebastiana za bezzasadny wobec braku wystarczających dowodów. Warto zauważyć bardzo profesjonalny sposób prowadzenia rozprawy przez przewodniczącego Dariusza Kielmansa.
Aktualizacja: Pełen tekst wyroku wraz z uzasadnieniem (pdf)
5 komentarzy


Rewolucja! Trzy razy więcej Sejmów!
by k [08.03.2006, 22:39]
[rewolucja]Na­jwięk­sza zmiana systemowa od czasu powstania drugiego Teryt­ori­um. Sejm XVII kadencji powołuje dwa lokalne Sejmy Terytorialne i przyznaje Raszyńskiej 66% miejsc we wspólnym Sejmie Walnym
Poniedziałkowe posiedzenie miało tylko 3 punkty obrad. Po szybkim zaprzysiężeniu dodatkowej Sędzi i wysłuchaniu zaległego sprawozdania Rady Szkoły minionej kadencji posłowie przystąpili do projektu zmian, jakie opracowała Komisja Konstytucyjna. Przewodniczący Komisji, Aleksander Szostakowski wprowadził pokrótce posłów w projekt, który już przed posiedzeniem budził wiele kontrowersji. Zakłada on podział Sejmu na dwa Sejmy Terytorialne, co ma usprawnić tryb podejmowania decyzji na poszczególnych Terytoriach, wraz z zachowaniem Sejmu Szkolnego, składającego się z połączonych Sejmów Terytorialnych. Jak informował już BednarSzok, Rada Szkoły Raszyńskiej zgłosiła swoje poprawki do projektu, przyznające jej 57 miejsc w 96 osobowym Sejmie. W imieniu Rady Szkoły IB poprawki poparł Adam Markiewicz, argumentując, że IB musi mieć (a obecnie nie ma) wystarczającą reprezentację w Sejmie. Poprawkom gorąco przeciwstawił się Sebastian Matuszewski - "Raszyńska ­pow­in­na głosować przeciwko - przekony­wał - w innym bowiem razie narazi się na frus­trację liceów na Bed­narskiej i Kło­po­towskiego, które, poszkodow­ane podzi­ałem, sprzymierzą się przeciwko Terytorium Raszyńska". Poprawki skrytykował także przewodniczący Komisji, Alek Szostakowski, apelując o dyskusję między Terytoriami na równych prawach. O ideę tychże pytała zwolenników projektu posłanka Ewa Hamann. "Równość legła u podstaw tej szkoły" - odpowiedział niezwłocznie poseł Matuszewski.
"Wyzn­acznikiem społeczności stała się szkoła, nie teryt­ori­um" - pow­iedzi­ał poseł Markiewicz, nawołując do poparcia poprawek Rady Szkoły Raszyńskiej przyznających równą liczbę posłów każdej szkole, a nie jak dotychczas terytorium. Zwiekszyło by to wpływ terytorium Raszyńska gdzie mieszczą się dwie szkoły (gimnazjum i liceum). Poseł Wróbel z kolei wyznał, że nie chciałby, aby Sejm Bednarskiej był duży, uznając, że 13 posłów byłoby wystarczającą liczbą. Marszałek, zauważywszy rozproszenie debaty, zarządził ku zadowoleniu posłów przerwę. W tym czasie odbyły się rozmowy kuluarowe. Ich efekt stanowiły zmiany, jakie zaproponował przewodniczący Komisji w ramach kompromisu z Raszyńską. W Sejmie Dużym zasiadałoby 60 delegatów, zaś ordynacja byłaby ustawą małą, czyli wchodzącą w kompetencje Sejmu Terytorialnego. W myśl apelu posłanki Dzierzgowskiej, żeby nie wpisywać na stałe liczby posłów do Konstytucji posłanka Krystyna Starczewska zaproponowała przypisanie każdej szkole 15 delegatów (po pięciu z każdego stanu) oraz stworzenie jednej listy absolwenckiej.
Po krótkiej przerwie posłowie przystąpili do głosowania. Jako pierwszą głosowano poprawkę posłanki Starczewskiej, którą Sejm przyjął (29:6:2). Następnie uchwalono, że każdy z Sejmów będzie miał osobną ordynację o charakterze ustawy małej (35:1:1). Kolejne dwie poprawki o charakterze technicznym przemianowały "Zgromadzenie Szkolne" na "Sejm Szkolny"(34:0:3), jednak wbrew sugestiom posła Trammera (który proponował nazwę "sejmik") zdecydowano się na zachowanie nazwy "Sejm Terytorialny"(8:18:8) dla sejmów osobnych dla każdego z terytoriów. Odrzucona została także poprawka(określona przez posła Wróbla mianem "tchórzliwej") wprowadzenia vacatio legis do następnej kadencji (10:17:9). Pod koniec posłowie przystąpili do głosowania całego projektu. W atmosferze powagi, lecz także zmęczenia Sejm przyjął (33:3:0) projekt Komisji Konstytucyjnej wraz z uchwalonymi wcześniej poprawkami, co przyjęte zostało aplauzem ze strony posłów. Na wezwanie Marszałka nauczyciele zadeklarowali się, w Sejmie jakiego Terytorium chcą brać udział, po czym posiedzenie zostało zamknięte. Sejm Terytorialny Bednarskiej zwoła i otworzy marszałek Piotr Laskowski, natomiast Sejm Raszyńskiej został już ogłoszony przez wicemarszałek Finkę Heynemann na czwartek 16 marca o godzinie 17.30
19 komentarzy


60% aukcji w MegaSejmie dla Raszu?
by Ludwik & k [03.03.2006, 22:35]
Czy zerwanie z obecną równą ilością posłów z każdego terytorium jest dobrym pomysłem?
Nie68%
Tak27%
Trudno powiedzieć5%
W ankiecie wzięło udział 22 osób.
Jak dowiedział się BednarSzok Raszyńska zgłosi na najbliższym Sejmie Szkolnym poprawki do projektu komisji konstytucyjnej zakładające zwiększenie liczebności wspólnego Zgromadzenia do 96 osób i przyznanie w nim 60% miejsc posłom z Raszyńskiej.

Wczoraj na dużej przerwie odbyło się spotkanie wszystkich przedstawicieli demokratycznych władz Raszyńskiej - posłów, członków Rady Szkoły, sędziów oraz urbaników. Pomysłodawczyni spotkania, pani dyrektor Krystyna Starczewska i premier Julek Barszczewski przedstawili pomysł Rady Szkoły Raszyńskiej zgłoszenia w czasie Sejmu poprawek do projektu, który przedstawiać będzie komisja konstytucyjna. Ich głównym aspektem ma być powiązanie wielkości Sejmów terytorialnych z ilością uczniów danej szkoły. Tak więc podczas gdy Sejm Bednarskiej liczyłby 39 osób to w Sejmie Raszyńskiej zasiadałoby by posłów 57 (wedle projektu komisji - na obu terytoriach po 33). Posłowie do Sejmu Raszyńskiej dostawaliby się z osobnych list dla liceum z maturą międzynarodową i gimnazjum. Ci drudzy mieli by zapewnione 36 miejsc w Sejmie, IB - 18. 3 miejsca przypadały by absolwentom.
Zmianie nie ulega natomiast pomysł Komisji aby najwyższą władzę w całym zespole szkół pełniło Zgromadzenie składające się z posłów wszystkich Sejmów Terytorialnych. Oznacza to, że Raszyńska będzie mieć 57 miejsc w Zgromadzeniu, natomiast Bednarska tylko 39. Ta zasada również wynika z ilości uczniów w poszczególnych szkołach. W sumie Zgromadzenie będzie liczyć 96 osób, o 30 więcej niż w wersji proponowanej przez Komisję.
Było to już drugie spotkanie w tej kadencji w czasie którego Raszyńska ustalała wspólną strategie na Sejm Szkolny (pierwsze miało miejsce jeszcze przed pierwszym posiedzeniem). W trakcie dyskusji jaka się na nim odbyła wszyscy wypowiadający się poparli pomysł Rady Szkoły. "Taki układ będzie sprawiedliwszy, na Raszyńskiej jest w końcu więcej osób niż na Bednarskiej. Poza tym zmiany są istotne dla IB, do Sejmu obecnej kadencji dostały się od nich tylko dwie osoby" - tłumaczył BednarSzokowi Bartek Tarnowski, wicepremier Raszyńskiej i sprawozdawca tego pomysłu.
Aleksander Szostakowski, przewodniczący komisji, która opracowała projekt zmian w Konstytucji, określił propozycję mianem absurdalnej. "Zwiększenie liczby posłów przy zachowaniu quorum w obecnym kształcie przyczyni się tylko do tego, że trudniej będzie zebrać posłów na posiedzenie" - argumentował.
19 komentarzy


Więcej Sejmów w Sejmie
by Ludwik [27.02.2006, 21:24]
[sejm]Niezwykle ważne posiedzenie Sejmu odbędzie się w poniedziałek 6 marca o godzinie 17.30 na Bednarskiej. Posłowie będą debatować nad projektem zmian ustrojowych przygotowanych przez specjalną komisję sejmową pod przewodnictwem posła Aleksandra Szostakowskiego. Najważniejszym elementem zmian ma być podział wspólnego Sejmu na dwa Sejmy Terytoriów - osobne dla każdej ze szkół. Nie znaczy to jednak że znika ponadterytorialne ciało podobne do obecnego Sejmu Szkolnego - ma się ono nazywać teraz Zgromadzeniem Szkolnym. Tak jak dotychczas Sejm będzie najważniejszą władzą w całej Rzeczpospolitej Szkolnej, a jego skład różnić się będzie od składu dotychczasowego Sejmu jedynie większą liczbą absolwentów - sześciu zamiast dotychczasowych trzech. Sejmy Terytorialne składać się będą z 33 osób - po 10 uczniów, rodziców i nauczycieli oraz 3 absolwentów. Zgromadzenie będzie wspólnym posiedzeniem posłów obu Sejmów Terytorialnych.
Komisja proponuje również podział ustaw na małe - wchodzące w skład kompetencji sejmów Terytorialnych, oraz wielkie - będące przedmiotem zainteresowania Zgromadzenia. I tak na przykład ustawa o bednarach miała by stać się ustawą małą obowiązującą na terytorium Raszyńska, a ustawa o pracach społecznych obowiązującą na terytorium Bednarska. Natomiast kontrowersyjna ustawa o badaniach moczu była by ustawą wielką i obowiązywała na obu terytoriach. Co ciekawe regulamin szkoły miałby uzyskać status ustawy małej i choć na początku miałby identyczne brzmienie na obu terytoriach to mógłby być zmieniany przez Sejmy Terytorialne i z biegiem czasu zacząć się różnić. Byłaby to zmiana koncepcji Sejmu XIV kadencji, który uchwalając regulamin odrzucił pomysł takiego podziału.
Komisja potraktowała zmiany ustrojowe jako pretekst do gruntownego przejrzenia prawa szkolnego i zgłoszenia również wielu drobniejszych poprawek, zwykle redakcyjnych lub dostosowujących prawo do zmian organizacyjnych jakie zaszły w szkołach.
Jeśli projekt komisji zostanie przyjęty będzie to największa zmiana w ustroju Rzeczpospolitej Szkolnej od czasu powstania w 2000 roku szkoły przy ulicy Raszyńskiej. Dlatego zachęcam wszystkich aby już dziś dokładnie przyjrzeli się temu projektowi i swoje ewentualne uwagi zgłosili w komentarzach na BednarSzoku lub bezpośrednio podczas Sejmu - mogą to robić nie tylko posłowie.

Zobacz:
32 komentarze


Rozprawa jasełkowa
by Ludwik [23.02.2006]
Czy szkoła powinna organizować jasełka?
Tak, ale tylko nieobowiązkowe47%
Tak27%
Nie13%
Tak, ale tylko w czerwcu13%
Nie wiem0%
W ankiecie wzięło udział 30 osób.
[Rozprawa]Jak informuje sąd szkolny w środę 8 marca w sali numer 9 odbędzie się rozprawa dotycząca wniosku Sebastiana Matuszewskiego w sprawie rozpatrzenia zgodności z Prawem Szkolnym zarządzenia przez Radę Nauczycieli wystawienia jasełek. Sebastian jest przeciwny przymusowi pracy przy przedstawieniu bożonarodzeniowym, podpierając się prawem szkolnym i państwowym - uważa on, że godzi to w osoby innych niż katolickie wyznań i osoby niewierzące. Orzekać będą Dariusz Kielmans (r) jako przewodniczący, Katarzyna Proniewska-Mazurek (n) i Leszek Liniecki (u).
38 komentarzy


Kasują konta na serwerach!
by k [22.02.2006]
[konta]Uwaga absolwenci! Na stronie dzienniczka internetowego pojawiła się informacja, że 1 marca wszystkie konta absolwenckie z co najmniej sześcio miesięczną nieaktywnością zostaną wykasowane. By uniknąć skasowania konta, należy zalogować się w ciągu tygodnia na serwer lub sprawdzić pocztę. Informacja dotyczy zarówno serwera SLO, jak i rasz.edu.pl.
0 komentarzy


Dzień otwarty na Raszu
by jahsiu [20.02.2006]
[Raszyńska]W ostatnią sobotę (18 Lutego) na Raszyńskiej odbył się dzień otwarty dla kandydatów. Trwał on w godzinach 10-14 i większość uczniów (tych przyszłych też) uznała go za bardzo udany. Podczas imprezy odbyłą się premiera najnowszej szkolnej płyty z nagranymi fragmentami WOŚP-u, filmem Michała Modlingera pt. "Konflikt" oraz ciekawymi zdjęciami, wywiadami, fragmentami lekcji itp. Wydano po raz kolejny nowy informator. Ponadto, na trzech stoiskach sprzedawano koszulki, bednary, ciasta i herbatę. Odbywały się także, jak co roku, spotkania dla kandydatów. Tym razem prowadzone przez Bartka Tarnowskiego, Marysię Kozłowską, Zuzię Godyń oraz Sonię Jaszczyńską. Całą imprezą dowodził nikt inny, jak aktualny premier Raszyńskiej, Julek Barszczewski. Następny dzień otwarty 18 marca!
8 komentarzy


Rasz-ankieta
by Jasiek [16.02.2006]
Na oficjalnej stronie Szkoły dostępna jest Ankieta Rady Szkoły Raszyńskiej w sprawie rozdzielenia Sejmu na poszczególne terytoria. Zapraszamy do głosowania.
4 komentarze


Rasz w obiektywie!
by Michał [13.02.2006]
Uwaga! Uwaga!
Terytorium Raszyńska wydaje płyte DVD pod tytułem "Rasz w obiektywie". Płyta zawiera:

1. 25 minutowy reportaż z Raszyńskiej - wypowiedzi uczniów i nauczycieli, fragmenty imprez, lekcji...
2. Film "Konflikt" nakręcony na Rasyńskiej w czerwcu 2005
3. Występ Muńka i happysadu z WOśPu
4. Dużo zdjęć

Premiera płyty odbędzie sie w sobote, na dniu otwartym, w sali kinowej. Cena płyty: 7 złotych
od jutra (czwartek) można zamawiać u mnie (Michał Modlinger - Pastwisko). Zamawiasz wpłacając mi 7 złotych, po czym następngo dnia dostajesz płytę. UWAGA! Płyty na zamówienie będą zawierały również NIEPUBLIKOWANE na zwykłej wersji sceny filmu! (oferta przeznaczona tylko dla uczniów szkoły!)
13 komentarzy


Rada Gimnazjalna Radzi
by bartolomeo [10.02.2006]
[Raszyńska]Rada Szkoły Gimnazjum przy Raszyńskiej na posiedzeniu 8 lutego wysłuchała Budżetu Bednarowego Raszyńskiej (uchwalonego wcześniej przez Sejm) i zdecydowała, że spłata czesnego bednarowego (wynoszącego 150 Bednarów dla MiDeFaBów i Muminków oraz 85 Bednarów dla Zraszaczy) będzie odbywać się w ratach. Wyglądają one następująco:
I rata - 10 kwietnia: MiDeFaBy i Muminki płacą po 50 bednarów, Zraszacze 35 bednarów
II rata - 22 maja: wszystkie roczniki wpłacają po 50 bednarów
III rata - 2 października (nie obowiązuje Zraszaczy) MiDeFaBy i Muminki płacą po 50 bednarów.
Dłużników bednarowych ze Zraszaczy Rada będzie podawać do sądu po 22 maja, w przypadku MiDeFaBów i Muminków po 2 października.
Ponadto przyjęto ogólny podział obowiązków na najbliższy dzień otwarty dla kandydatów do Gimnazjum.
Postanowiono również wznowić koszulki szkolne, do nabycia m.in. na najbliższym dniu otwartym. Cena - jak zwykle 35 złotych.

Wspólna Rada Gimnazjum i IB odbędzie się 15 lutego o godzinie 17:00.
Najbliższa Rada Gimnazjum odbędzie się 1 marca o godzinie 17:30.
0 komentarzy


Otwieramy się
by Ludwik/Julek Barszczewski [10.02.2006]
Dni OtwarteW najbliższych tygodniach odbędą się dni otwarte dla osób zainteresowanych zdawaniem z zewnątrz do naszych szkół. Już jutro (w sobotę 11 lutego) o godzinie 13 dzień otwarty dla zainteresowanych liceum przy Bednarskiej, w jego budynku przy ulicy Bednarskiej 2/4. Tydzień później, 18 lutego dni otwarte w budynku przy Raszyńskiej 22. O godzinie 10.00 i 13.00 dla zdających do gimnazjum, o godzinie 11 nowego liceum humanistycznego im. Jacka Kuronia, a o 12 liceum z Maturą Międzynarodową.
Podobnie jak w wypadku innych szkół prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół ISLO można przekazywać już jeden procent swojego podatku na nowe liceum humanistyczne przy Kłopotowskiego. W tym roku ma ono szczególnie duże potrzeby, gdyż musi wyremontować zabytkowy budynek w którym będzie się mieścić oraz kupić wyposażenie do klas. Wystarczy na konto Towarzystwa (Towarzystwo I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego / ul. Bednarska 2/4 Warszawa / Banku Pekao S.A / 56 1240 1037 1111 0010 0849 4901) wpłacić wartość 1% podatku z dopiskiem "1% WLH".
0 komentarzy


Wiosna idzie.
by k; info za www.bednarska.edu.pl [09.02.2006]
[rada] Rada Szkoły Bednarskiej opublikowała sprawozdanie ze swojego posiedzenia z 2 lutego 2006. Podjęto na nim parę nowych projektów, w tym między innymi organizację zwiedzania Warszawy dla dzieci z gimnazjum w Krotoszynie we współpracy z Fundacją "Szansa" czy ożywienie oficjalnej strony szkoły oraz dalsze prace nad dniem otwartym, jaki zostanie zorganizowany na Bednarskiej 11 lutego. Postanowiono także dofinansować wyjazd na zawody w Białce oraz przedstawienie studniówkowe (taki wniosek złożyć mieli maturzyści). Nie jest jeszcze znany plan następnego posiedzenia, wiadomo jednak, że odbędzie się ono 2 marca.
0 komentarzy


Bednar-propaganda.
by k [31.01.2006]
[Tytus]Tytus Izdebski, nauczyciel historii na Bednarskiej oraz były premier wysłał do nas list, w którym proponuje utworzenie przed czwartkowym zebraniem rodziców i uczniów klas trzecich gimnazjum zespołu popularyzującego wśród uczniów Raszyńskiej wybór liceum właśnie na Bednarskiej. Przypomnijmy, że od przyszłego roku szkolnego rusza wielokulturowe liceum im. Jacka Kuronia przy ul. Kłopotowskiego, więc wybór tegorocznych trzecioklasistów znacząco się powiększył. Czytaj...

Aktualizacja: Tytus Izdebski przeprowadził rozmowę z panią dyrektor Krystyną Starczewską i przesłał nam następujące wyjaśnienie:
Jan Wróbel - Dyrektor Bednarskiej został zaproszony na zebranie Zraszaczy w środę. Pani Dyrektor Starczewska wyjaśniła w rozmowie ze mną, że zaproszenie Bednarskiej na to zebranie było czymś od początku oczywistym, tylko odbyło się w ostatniej chwili, w środę, ze względu na brak czasu. Jeśli ktokolwiek mógłby pomyśleć - powiedziała Pani Starczewska - że na Raszyńskiej sugeruje się Zraszaczom wybór jakiejś szkoły średniej - nie jest to prawda. Jako nauczyciel Raszyńskiej i Bednarskiej przyjmuję te słowa z ufnością, radością i satysfakcją.
5 komentarzy

Jesteś na 1 stronie newsów z 28.
[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21][22][23][24][25][26][27][28]

BednarSzok.pl 1999 - 2006
Pewne prawa zastrzeżone